ÚvodČeská nejOsobnostFranz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století
Osobnost

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.
Franz Kafka byl německy píšící spisovatel židovského původu, který nadevše miloval Prahu. Po vystudování práv na Německé univerzitě v Praze, pracoval Franz Kafka jako úředník v pojišťovnictví, nejprve krátce v Assicurazioni Generali a poté 14 let až do července 1922 pracoval v Dělnické úrazové pojišťovně. Za svůj hlavní životní úkol však považoval psaní a obtížně je uváděl v soulad s prací v úřadě, kterou svědomitě vykonával.

Po propuknutí plicní tuberkulózy v roce 1917 sedm let marně s nemocí zápasil. Poslední léta svého života trávil většinou v zotavovnách a léčebných ústavech v Čechách i v zahraničí. Ani v těchto letech úporného zápasu s nemocí nepřestával psát. Franz Kafka zemřel 3. června 1924 v rakouském sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu. Dne 10. června 1924 byl pohřben na Novém židovském hřbitově na Olšanech, kde k jeho kubickému náhrobku neustále směřuje velký počet návštěvníků z celého světa.

Speciální pojem představuje pražské Muzeum Franze Kafky v prostorách Hergetovy cihelny na Malé Straně, jehož expozice se na život a odkaz spisovatele zaměřuje a každoročně neujde zájmu návštěvníků.
 

Zajímavosti o Franzovi Kafkovi aneb co jste možná nevěděli

Franz Kafka si velice zakládal na svém vzhledu. Jeho uhrančivé oči přitahovaly pozornost nejedné ženy. Pravidelně plaval, vesloval, věnoval se cyklistice. Také nekouřil, byl abstinent, a dokonce nepil ani kávu!

Měl zvláštní zálibu ve fletsherování. Šlo o krajně nespolečenský způsob konzumace tuhé stravy. Každé sousto se muselo žvýkat tak dlouho, až se rozmělnilo na konzistenci husté polévky. Věřilo se, že se takto méně zatěžuje žaludek. Stejný způsob konzumace potravin dokonce vyžadoval i po své snoubence.

Kafkovy knihy zrcadlí nejenom rozpor tehdejší doby, ale především jeho osobní duševní rozpolcenost. Napjatý vztah s otcem i nevydařené zásnuby v něm vyvolaly pocit nesounáležitosti, vyřazenosti a izolovanosti. S jak děsivou přesností dokázal předvídat odlidštění světa, které zažilo 20. století. Pro Kafku základní pocit cizoty zmocňující se dělníka u běžícího pásu, kde vyrábí něco, o čem nemá ani zdání, jak funguje, se zdá být dnes stále více aktuální. Ve své závěti žádal, aby byla zničena veškerá neuveřejněná díla. Jeho přítel Max Brod přání neuposlechl a Kafkova díla vydal.

Franz Kafka měl pět mladších sourozenců. Oba bratři Georg a Heinrich zemřeli ve velmi útlém věku. Jeho sestry Gabriele, Valerie a Ottilie se staly oběťmi nacistů teroru a zemřely v koncentračních táborech.

I přes svůj židovský původ neuměl téměř vůbec mluvit hebrejsky.

Kafka miloval sport a žil aktivním a zdravým stylem. Měl rád lyžování, veslování, jízdě na kole a obdivoval letectví a vše s ním spojené. Zároveň se často opaloval, což bylo v jeho době považováno za výstřednost, kvůli níž byl trnem v oku nejednomu člověku v okolí. Z lásky ke zvířátům zároveň Kafka nejedl maso.

Mezi Kafkovy známé ženy patřily Felice Bauerová, Julie Wohryzková, Dora Diamantová či zmíněná česká novinářka Milena Jesenská, která byla Kafkovou – dnešním jazykem řečeno – blízkou kamarádkou, neboť v dobách jejich seznámení byla již nějakou dobu vdaná a přátelský vztah mezi ní a Kafkou se navíc odehrával převážně přes korespondenci.
Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), německy píšící pražský spisovatel a autor románů Proces, Zámek a Nezvěstný, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové literatury 20. století. Pojďte se projít po místech, která Kafku inspirovala k mnoha povídkám i románům, spletí uliček historického centra i pitoreskních zákoutí, kde tento spisovatel žil a psal.

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl všestranná kulturní osobnost: spisovatel, hudební a literární kritik, editor a překladatel. Coby německy píšící spisovatel židovského původu a člen Pražského kruhu se zasloužil o publikování děl Franze Kafky a šíření děl českých autorů, jako byli Leoš Janáček nebo Jaroslav Hašek.

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.

Kafkovská tramvaj v Praze

9. 4.31. 12.
Kafkovská tramvaj v Praze

Prahou projídí na pravidelných linkách “kafkovská tramvaj“ ozdobena ilustracemi české ilustrátorky Simony Lore. Jak zvenku, tak zevnitř tramvaje si můžete přečíst citáty, které vám zkrátí cestu a možná i přivedou k zamyšlení.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

30 tipů, kde najdete památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku zajímavých míst.

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?

Procházka po stopách pana Hergeta v centru Prahy

Procházka po stopách pana Hergeta v centru Prahy

Jedním z oblíbených cílů pražských výletů se během posledních let stala Hergetova cihelna na Malé Straně s noblesní restaurací, muzeem Franze Kafky a dalšími atrakcemi. Proč se místu říká cihelna, po kom se jmenuje a kdo byl pan Herget? Odpovědi pro vás hledá portál Kudy z nudy.

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

David Černý (*1967) patří k nejvýraznějším osobnostem české výtvarné scény. Plastiky, které u nás i v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru, probouzejí spousty emocí, od nadšení přes rozpaky až po pohoršení. Projděte se s Kudy z nudy Prahou a poznejte nejoriginálnější kousky i další díla, která se zatím teprve plánují.

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Procházka po Praze za spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou

Výlet, který se točí kolem německy píšících pražských spisovatelů: Franze Kafky a jeho přítele Maxe Broda – muže, který se zasloužil o publikování Kafkovy literární pozůstalosti.. Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl pražský židovský německy píšící spisovatel, překladatel a skladatel, člen Pražského kruhu. Zasloužil se o publikování literární pozůstalosti Franze Kafky a významnou měrou přispěl k jeho celosvětové proslulosti.

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Kdyby se hlasovalo o nejkrásnější nebo nejslavnější sochu v Praze, kandidátů na vítěze by byla celá řada. Pokud však budeme hledat sochy nejoriginálnější, pátrání se zúží na několik míst. Vydejte se s námi do historického centra Prahy a objevte všechny sochy Davida Černého!

Kafkův dům v Praze Kultura

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Návraty do zlatých časů secese: ubytování v secesních hotelech, penzionech a vilách

Návraty do zlatých časů secese: ubytování v secesních hotelech, penzionech a vilách

Vydejte se s Kudy z nudy do secesních hotelů, penzionů a lázeňských domů. Ukážeme vám místa, která jsou synonymem starosvětského přepychu v moderním balení, symbolem luxusu i prvotřídních služeb. Ubytujte se tam, kde žije odkaz legendární Belle Époque, secese a Art Nouveau.

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem Kultura

Naši Němci – expozice v Muzeu města Ústí nad Labem

V budově Muzea města Ústí nad Labem vznikla expozice Naši Němci, přibližující historii a kulturu německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Výstava obsahuje řadu moderních a multimediálních prvků, jako jsou filmové projekce, animace, vizualizace či interaktivní digitální mapy.

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně Památky

Socha Franze Kafky ve Špindlerově Mlýně

Bustu z patinovaného bronzu od akademického sochaře Stefana Milkova naleznete v hotelu Savoy, kde Kafka v roce 1922 pobýval a začal psát svůj nedokončený román Zámek.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství Gurmánská turistika

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.

Galerie Kafka v Siřemi Kultura

Galerie Kafka v Siřemi

Galerie Kafka vznikla v bývalé historické budově sušárny chmele v obci Siřem na statku rodiny Herblichů č.p. 58 a č.p. 7.

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě Kultura

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.

Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě – Staré židovské město pražské

Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě – Staré židovské město pražské

Kamenná Staronová synagoga ze 13. století je jednou z nejstarších židovských staveb na světě a pražský Starý židovský hřbitov s 12 000 náhrobků je největší a jediný dobře zachovaný Evropě. Pražské židovské ghetto patří k nejstarším židovským stavbám světa.

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě Památky

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě

Pomník Franze Kafky najdete na hranicích bývalého židovského města, mezi Španělskou synagogu a gotickým katolickým kostelem sv. Ducha. Autorem je sochař Jaroslav Róna, při realizaci spolupracoval s architektonickým studiem Davida Vávry.