Mirotice

Jihočeské Mirotice bývaly důležitým městem na obchodní Zlaté stezce vedoucí z Pasova do Prahy. Proslavil je zejména zdejší rodák a malíř Mikoláš Aleš, na jehož obrázcích se často objevuje jak mirotický kostel sv. Jiljí, tak kostel sv. Ondřeje v Radobytcích s typickou baňatou věží.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Miroticích

Mirotické náměstí zdobí pomník Mikoláše Alše, úzká ulička vás dovede ke kostelu s. Jiljí se samostatně stojící barokní zvonicí. Na severním okraji města u silnice k osadě boudy objevíte židovský hřbitov, v replice vyhořelého rodného domku v ulici jménem Rybárna, lemující klikatý tok říčky Lomnice, si prohlédnete Památník Mikoláše Alše (1852–1913) a lidového loutkáře Matěje Kopeckého (1775–1847). Ten sice nepatří mezi rodáky, ale rod Kopeckých žil v Miroticích 120 let.
 

Město a jeho okolí, které znáte z filmů

Mirotice a okolní malebnou jihočeskou krajinu znáte také z filmů. Zřejmě prvním, kdo si je vybral, byl roku 1965 režisér Ivan Passer pro svůj debut Intimní osvětlení, zařazený mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob. Bohdan Sláma tu natáčel filmy Venkovský učitel (2007) a Čtyři slunce (2012), blízký Varvažov si roku 1998 zahrál roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka.
 

Hrady a zámky, western i viklan

S nedalekými Čimelicemi spojuje Mirotice naučná Alšova stezka, cestou můžete prozkoumat i téměř neznámý kosatínský viklan.

Milovníci Divokého západu objeví u Jarotic westernovou pevnost lovců kožešin Fort Hary, mezi vzdálenější, avšak nesmírně populární výletní cíle patří zámek Orlík a tamní akvárium sladkovodních ryb, hrad Zvíkov a vodní zámek Blatná.

Ubytování a restaurace ve městě Mirotice