Radvanec

Obec Radvanec najdete v okrese Česká Lípa, v členitém podhůří Lužických hor, mezi Novým Borem a Cvikovem. Na velkém katastru obce se nachází spousta přírodních zajímavostí, jako jsou skalních věže a reliéfy, osamocené kopce a hluboká údolí. První zmínka o obci pochází z roku 1384.

Oblíbené v obci

RadvanecObec Radvanec se nachází v turistické oblasti Lužické hory. Vesnice vznikla na staré lipské cestě, vedoucí z vnitrozemí Čech přes Českou Lípu, Sloup a Cvikov do Žitavy. Poprvé je zmiňována roku 1384 a její jméno se odvozuje od zakladatele, který se jmenoval Radovan nebo Radvaněk.

Poloha obce umožňovala obyvatelům věnovat se zemědělské činnosti. V pozdějších letech se rozvíjelo tkalcovství a sklářství. Ještě počátkem 20. století se v Radvanci rylo sklo, malovalo a vodního pohonu Radvaneckého potoka využívala nejen sklářská brusírna, ale i mlýn na mletí obilí. Roku 1870 byla postavena místní škola. Nejzajímavější dominantou obce je kaple svatého Antonína, jejíž stavba byla dokončena v roce 1818, ale také řada reliéfů, které jsou vytesány ve skalních pískovcových útvarech přímo v obci, ale také v okolních lesích (např. reliéf rytíře, Krista, Krista po Bičování...atp).

RadvanecZájemce obcí provede naučná stezka Radvanec, turisté a cyklisté mohou využít řadu stezek a cyklotras, které je dovedou například na Havraní skály, do Údolí samoty, na vrchol Ortel nebo do Sloupu v Čechách. V okolí je také řada volně přístupných (pseudokrasových) jeskyní, např. jeskyně Na Pozici, Jeskyně u poustevník či jeskyně Kočár. Ze skalních útvarů patří k nejobdivovanějším Panenská skála, Skalní brána, Perníková stráž nebo vyhlídka Jelení skok. Bez zajímavostí není ani skalní průrva Dobranovského potoka anebo tajuplný bývalý náhon vytesaný ve skalním masivu.

Aktivity v obci Radvanec