ÚvodVýletyNa kole po ČeskuVelký okruh Lužickými horami na kole
Velký okruh Lužickými horami na kole
"> "> ">

Velký okruh Lužickými horami na kole

Výlet pro zdatné cyklisty vás z obce Chřibská zavede do nejkrásnějších koutů Lužických hor – k Jedlové hoře, chatě Luž, ledové jeskyni u Naděje, k hradu Milštejn a pod vrchol Klíče. Trasa měří 50 kilometrů a vede (z hlediska převýšení) náročným terénem, většinou však po asfaltu. Přesto zájemcům doporučujeme spíše treková kola.
Trasa vede po nejkrásnějších a nejznámějších místech Lužických hor. Začíná v obci Chřibská, kde můžete navštívit Muzeum Tadeáše Haenkeho, botanika, cestovatele a lékaře, který roku 1784 vypustil v Čechách první montgolfiéru. Jako první Evropan zdolal nejvyšší horu Ekvádoru Chimborazo a v povodí Amazonky objevil obří leknín nazvaný Victoria regia.
 

Z Chřibské na Jedlovou horu

Cesta vás pak zavede k železniční stanici Chřibská, kde překřížíte koleje a vydáte se Kozím hřebenem k Malému Stožci (659 m). Odtud je to po asfaltové lesní silničce kousek pod Jedlovou horu (774 m), třetí největší vrchol v Lužických horách. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890. Za jasného počasí je vidět Ještěd, Kozákov, Trosky, Bezděz, Říp a Děčínský Sněžník, ale také vzdálenější hřeben Krušných hor, České středohoří s Hazmburkem a Milešovkou, náhorní plošinu Jizerských hor i nejvyšší českou horu Sněžku v Krkonoších.

Od Jedlové vás čeká pěkná cesta srdcem CHKO Lužické hory skrze voňavé lesy k železniční stanici ČD Jedlová a dále až k bývalé osadě Nová Huť. Již ve 13. století zde stála stará sklárna, která byla v letech 1750 až 1881 nahrazena novou sklárnou. Kolem roku 1805 zde stálo dřevěné stavení pro stavbu císařské silnice a od roku 1869 zastávka železnice. Roku 1896 po požáru postaveny zděné budovy včetně hájenky a hostince. V letech 1945 až 49 odděleni finanční stráže, dnes v majetku lesní společnosti.
 

Sirný pramen bez síry

Trasa vás dále povede po vrstevnici okolo hory Bouřný (703 m) k přístřešku U Jána se sirným pramenem (na levém břehu Hamerského potoka). Vydatné okrouhlé prameniště železité vody se žlutohnědým povlakem je tradičně nazýváno "Sirným pramenem", ačkoliv jev se sírou nijak nesouvisí. V železité vodě žije bakterie Leptothrix ochracea, která shromažďuje železité sloučeniny a vytváří rezavé kašovité shluky.

Občerstvit se můžete v chatě Luž, pod stejnojmennou horou (793 m), která je zároveň nejvyšší v této oblasti. Pak projedete obec Horní Světlá, nejvýše položenou osadu Lužických hor. Ves charakterizují chalupy roztroušené po horských loukách, v údolí toku Svitávky. Mnohé z  nich jsou krásné lidové roubené domy lužického typu.
 

K ledové jeskyni a hoře Klíč

Další zajímavostí trasy je Ledová jeskyně u Naděje – jediná svého druhu v České republice, kde led vydrží po celý rok. Nedaleko odtud pak leží hrad Milštejn, který dostal své pojmenování podle pískovcových bloků, které se zde těžily pro výrobu mlýnských kamenů. Ke hradu se vztahuje mnoho romantických pověstí o zlých rytířích, nešťastných dívkách, čertově kuchyni, tajných chodbách a pokladech, které jsou na hradě ukryty.

Trasa vás povede do obce Svor pod malebnou horu Klíč s naučnou stezkou a nádherným výhledem. V horkých letních dnech se můžete vykoupat v lesním jezírku (cca 100 m od cesty). Cyklotrasa po níž pojedete vede souběžně s modrou značkou a má název "Cesta k sousedům". Dovede vás k rozcestí u Sv. Antonína, kde se vydáte po neznačené cestě, cca 900 metrů, ke žluté značce. Tou pak budete pokračovat do obce Kytlice. Odtud vás pak trasa číslo 21 a 211 navede zpět do Chřibské.

Mapa výletu

Export GPX