Heřmanova Huť

Západně od Plzně v místech, kde Plzeňská kotlina zvolna přechází ve Stříbrskou pahorkatinu, leží obec Heřmanova Huť. Raritou je rozhledna, která vznikla úpravou pivovarského vodojemu, v blízkém Rochlově zve k návštěvě zámek, nazývaný Bylinkové panství.

Heřmanova Huť: vesnice z 20. století

Ač první písemná zpráva pochází z roku 1457, Heřmanova Huť vznikla až o půlstoletí později sloučením tří částí: Vlkýše a Horních a Dolních Sekyřan.

Dominantou obce je věžový vodojem, původně určený pro pivovar v nedalekém Vlkýši, voda se však kvůli nestálé kvalitě k vaření piva nevyužívala. Dnes vodojem slouží jako rozhledna a jde o jeden z pouhých dvou dochovaných objektů svého druhu v Česku. V Horních Sekyřanech stojí barokní kostel sv. Martina.
 

Hutě, uhlí a Hermannovy železárny

Kolem dnešní Heřmanovy Hutě se nacházela velká ložiska kvalitního černého uhlí, na jehož vytěžení se v 18. a 19. století podílelo několik desítek důlních společností. Majitel velkostatku a kamenouhelných dolů Hermann von Lindheim tu později založil známou železářskou huť, nazvanou Heřmanova, kde se vyráběly kolejnice, železniční konstrukce, mosty, výhybky a jiné výrobky pro železnici. V době největší prosperity v železárnách pracovaly až dva tisíce dělníků.
 

Bylinkové panství a klášter

Centrem dění v blízkém Rochlově býval odedávna barokní zámek, který tu na začátku 18. století postavil František Vilém Údrčský. Obnovený areál, nazývaný Bylinkové panství Rochlov, zve na prohlídky a pořádá kromě řady akcí také svatby, promoce, večírky a rodinné oslavy, v sýpce ze 17. století se konají výstavy. Využít můžete také cyklocentrum a půjčovnu historických i současných kol, s nimiž se můžete vydat na vyjížďku do okolí, třeba do Kladrub na prohlídku tamního kláštera.

Aktivity v obci Heřmanova Huť