Chudenice

V rámci střední Evropy drží malebné pošumavské městečko Chudenice historický primát: panství vlastnil od 13. století nepřetržitě až do roku 1945 prastarý rod Czerninů. K návštěvě láká Starý zámek s Muzeem Josefa Dobrovského, rozhledna Bolfánek i arboretum s neobvyklým názvem Americká zahrada.

Oblíbené v městysi

Co musíte vidět v Chudenicích

Dominantou historického centra Chudenic je gotický, barokně upravený kostel sv. Jana Křtitele. Expozice ve Starém Czerninském zámku se věnuje historii rodu Czerninů i období, kdy tu jedenáct let působil jako učitel, vychovatel a přítel rodiny kněz a historik Josef Dobrovský. V přízemí je muzeum věnované dějinám Chudenic a významným osobnostem, například Jaroslavu Kvapilovi, dramaturgovi, režisérovi a řediteli Národního divadla v Praze a rovněž autorovi libreta k Dvořákově opeře Rusalka.
 

Koupala se Rusalka v Chudenicích nebo na Vysoké?

Prohlídku Chudenic můžete spojit s procházkou do arboreta Americká zahrada, k rozhledně Bolfánek, empírovému zámečku Lázeň sv. Wolfganga a Kvapilovu jezírku, které prý inspirovalo Jaroslava Kvapila k napsání libreta opery Rusalka.

Společně s Rusalčiným jezírkem u Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě tak chudenické jezírko na dálku soupeří o místo, kde se slavná opera odehrává. Všemi zajímavými místy vás provede naučná stezka Žďár.
 

Výlet kolem Chudenic ke kouzelnému mlýnu

Z Chudenic se můžete vypravit na kole neb pěšky ke zříceninám několika středověkých hradů, ale největší poklad objevíte v nedaleké Kolovči. V Muzeu techniky a řemesel uvidíte desítky řemeslnických dílen a živností a bohaté sbírky kuriozit všeho druhu. Světovou raritou je mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata, který mele v poměru 7:1, tedy sedm bab na jednu dívku a v provozu bývá například při každoroční srpnové pouti. V muzeu se můžete podívat na krátký film o jeho historii a vzniku.

Ubytování a restaurace v městysi Chudenice