Potštát

Tajemství Oderských vrchů rozluští málokdo, velkou část pohoří totiž zabírá vojenský újezd Libavá. Zvláštní krajinu ale můžete poznat při výletu do Potštátu: silnice, která sem míří od Olomouce, vede těsně při okraji zakázaného území a před vámi se otevřou zajímavé výhledy do nepřístupných míst.

Potštát: město na okraji vojenského prostoru

Centrem historického jádra Potštátu je náměstí s původně gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Protože mu chybí hodiny, uprostřed náměstí stojí ještě hodinová věž, někdejší barokní hláska. V čtyřkřídlém empírovém zámku v rohu náměstí můžete navštívit expozici, mapující bohatou a zajímavou historii Potštátska. Severně od náměstí se rozkládá hřbitov, na němž stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Vojenský prostor a akce Bílý kámen

Zámecká expozice se nevěnuje jen městu, ale také jeho okolí včetně zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá. Se zemí zde byla srovnána řada kostelů, kaplí i několik desítek vodních a větrných mlýnů. Zachoval se pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba a kaple sv. Anny v zaniklé obci Stará Voda a nepřístupný větrný mlýn ve Městě Libavá. Celoročně uzavřený vojenský prostor se otvírá pouze jednou ročně 1. května při cyklo-turistické akci Bílý kámen.
 

Lyžování, skalní město a výhledy

Potštátsko a Oderské vrchy jsou položené mnohem výš než města v Moravské bráně; na sjezdovkách ve Ski areálu Potštát se proto lyžuje, i když v blízkých Hranicích není sníh. V kopcích nad romantickým údolím říčky Veličky objevíte Potštátské skalní město se spoustou bizarních skalních útvarů, zříceninu středověkého hradu Puchart a základy rozhledny, kterou roku 1929 nechal postavit hrabě Zikmund Desfours-Walderode. Byl z ní výhled na město Hranice, Hostýnské a Vizovické vrchy, za dobré viditelnosti i na Nízké a Západní Tatry. V nedalekých Partutovicích zve k prohlídce přístupný větrný mlýn.