Liteň

Městys Liteň se rozkládá v Českém krasu, západně od Řevnice, v Hořovické pahorkatině. Krajina v místech, kde se rozkládá obec Liteň s jejími součástmi Bělčí, Lečí a Vlencemi, byla osídlena dávno předtím, než pradávný písař zaznamenal roku 1195 první zmínku o obci. Tehdy tato zmínka byla ještě pod názvem Luteň, který se udržel až do počátku 14. století.
liteňMěstys Liteň se nachází v turistické oblasti Český kras – Křivoklátsko. Možností, jak ke svému jménu přišel je víc. Jedna z nich by se dala odvozovat od předpokladu, který zasazuje období vzniku názvu obce až do časů dávných Keltů. Podle archeologických nálezů obývali dávní válečníci v těchto dobách v široké míře celé Podbrdsko. Velmi pravděpodobná je i možnost vzniku názvu od osobního jména zakladatele (držitele) osady, kterým mohlo být slovanské jméno Luten, což značilo krutý. Lutná byla ta nejtěžší práce a lutný pán byl takový, který ji vyžadoval.

První písemné zprávy o Litni jsou z roku 1195, ve 14. století zde žil rod Buziců. V roce 1639 byla Liteň vypálena švédskými vojsky generála Banéra. V roce ukončení 1648 třicetileté války se obec stala majetkem hrabat z Bubna a Litic. V roce 1838 císař Ferdinand V. povýšil Liteň na městys, udělení tohoto statusu proběhlo i v roce 2006. V Litni se nachází mnoho zajímavostí: rodinná hrobka Daubků v Litni, pomník Svatopluka Čecha v Litni, naučná stezka Liteň, nebo Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné. Další významnou památkou je barokně přestavěný gotický kostel sv. Petra a Pavla. Traduje se, že kostel nechal v Litni postavit Karel IV. ze zbylých kamenů po stavbě hradu Karlštejn.