ÚvodVýletyCesty krajinouKaravanem od jara do zimy: po stopách filmu Prázdniny s Broučkem podél Berounky
Karavanem od jara do zimy: po stopách filmu Prázdniny s Broučkem podél Berounky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Karavanem od jara do zimy: po stopách filmu Prázdniny s Broučkem podél Berounky

V milé a nenáročné letní komedii Prázdniny s Broučkem se prý pozná nejeden karavanista. Vydejte se s Kudy z nudy tam, kde se film natáčel, tedy do údolí Berounky – řeky pro pohodáře, kteří nikam nespěchají, pro milovníky knížek Oty Pavla, starých hradů a dokonale ukrytých zajímavých míst.
Na karavanistických webech se o filmu Prázdniny s Broučkem píše vesměs vesele a pozitivně. Film má přímočarý a svěží děj, očekávaný konec ve stylu „všude dobře, doma nejlíp“ a milý humor. Je znát, že režisér Jirka Matoušek čerpal ze svých vlastních zkušeností a zážitků, a tak se nejeden karavanista ve filmu pozná, od balení obytňáku přes nečekané situace na cestách, až k tomu, že nejlepší zážitky se nedají naplánovat. Na Kudy z nudy dobře víme, že skvělá dovolená se obejde bez letadel, pětihvězdičkových hotelů, all-inclusive stravování a mořských pláží. Posádka Broučka k tomuto poznání samozřejmě dojde až na samém konci filmu, my jím naopak začneme. Pozveme vás tam, kde se film natáčel, tedy do údolí Berounky, a to do nejhezčích úseků, které se dají projet s karavanem, tedy od Berouna až k Týřovu.
 

Podél Berounky pomalu a metr za metrem

Na mapách se zdá, že je to jen kousek, ve skutečnosti ale meandrující Berounka mezi Skryjemi a Berounem urazí čtyřicet kilometrů. Říkáte si, že na cestě k moři takovou štreku ujedete za necelou půlhodinu? Právě v tom ale je kouzlo cestování s karavanem, zvlášť když nemusíme spěchat. Nalaďte se na zážitky ve stylu pomalého cestování, při němž nejde o to navštívit co nejvíc míst během co nejkratšího času, ale naopak strávit delší dobu v menším prostoru. Proto si na Kudy z nudy vyberte ze stovek míst a zážitků ty, které vás opravdu baví, a užijte Berounku do poslední minuty. Řeka a místa kolem ní, která okouzlila nejenom spisovatele Otu Pavla, ale i mnohé další, si to rozhodně zaslouží! Když si na cestu přibalíte třeba knížky Smrt krásných srnců nebo Zlatí úhoři, které navíc můžete poslouchat za jízdy jako audioknížky, budete opravdu styloví.


 

Do Nižboru ke sklářským mistrům

České sklářství má světové renomé, což potvrdil zápis ruční výroby skla na seznam kulturního dědictví UNESCO. V rodinné sklárně Rückl v Nižboru zjistíte, že tato sklárna je už pěknou řádku let synonymem prvotřídního broušeného křišťálu. Odtud pocházejí sošky pro filmovou cenu Český lev, navrhli tu i medaile pro mistry světa pro hokejový šampionát 2024. Vyzkoušejte si práci na huti, v brusírně či v malírně a přijďte tvořit s nižborskými sklářskými mistry!



Chcete se v Nižboru zdržet? Žádný problém! Určitě se vám zalíbí i keltská expozice na nižborském zámku anebo ikonická nádražní restaurace Zastávka, kterou zachránil herec Tomáš Hanák. Dokonce můžete podniknout malý pěší výlet do okolí, třeba na keltské hradiště Stradonice a ke Stradonickým vodopádům.
 

Hrad Křivoklát a procházky po okolí

Za Nižborem žádná sjízdná cesta kolem Berounky nevede, a tak se k další zastávce, skanzenu Hamousův statek ve Zbečně, vydejte oklikou kolem loveckého zámku Dřevíč, kde žil Karel Schwarzenberg. Tady už vám otvírá svou náruč Křivoklátsko, kraj spisovatele Oty Pavla. Nejkratší cesta karavanem k jeho pamětní síni v Luhu a k přívozu Branov vede přes hrad Křivoklát. Možná budete mít štěstí na některou z mnoha kulturních akcí, možná se raději vypravíte na procházku k lesnímu hřišti anebo k vyhlídce Paraplíčko. Není to daleko, čeká vás příjemná cesta téměř po rovině a výhledy do údolí, kam bude vzápětí pokračovat vaše cesta.


 

Podél Berounky za trilobity do Skryjí

Další zastávky patří místům, která měl rád Ota Pavel, tedy od přívozu strýce Proška přes chaloupku v Luhu pod Branovem, kde je spisovatelova pamětní síň, až po Nezabudice, kde je pamětní síň Jaroslava Fraňka alias legendárního Rozvědčíka. Zaparkovat můžete v Nezabudicích a navštívit farmu Křivoklátská levandule, maličký kousek Provance v údolí Berounky. Cesta podél skal nabízí neopakovatelné výhledy na řeku i do okolní krajiny, a tak kolem Nezabudických skal můžete pokračovat dál k legendárnímu výletnímu hostinci U Rozvědčíka a do Týřovic. Právě tady, u Týřovických skal, se pro film Prázdniny s Broučkem natáčely scény na jednoduchém říčním přívozu.



Poslední zastávkou jsou Skryje, odkud se můžete vypravit na zříceninu hradu Týřov, na výlet po naučné stezce Po stopách trilobita, do Památníku Joachima Barranda anebo ke Skryjským jezírkům.
 

Zajímavosti od Berounky

  • Karavanisté vytýkají filmu jedinou věc: dítě, které při jízdě leží v alkovně a dívá se na cestu předním oknem. Je to báječný zážitek, ale zakázaný: všichni cestující včetně dětí musí za jízdy sedět připoutaní bezpečnostními pásy.
  • Karavany se v české kinematografii objevují zatím výjimečně, vedle Prázdnin s Broučkem například v seriálu Chobotnice z II. patra. V obou hrál Pavel Zedníček, který se tak stal nejaktivnějším hercem v českých filmech o karavaningu.

Mapa výletu

Export GPX
Památky
Lovecký zámeček Dřevíč

3. Lovecký zámeček Dřevíč

Sýkořice, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Hostinec U Rozvědčíka

6. Hostinec U Rozvědčíka

Nezabudice, Středočeský kraj