Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Oblíbené v obci

Nižbor, městečko u řeky

Podobně jako řeka Berounka je i Křivoklátsko oblíbeným výletním místem; zakladatelé města zkrátka měli při výběru polohy šťastnou ruku. První písemná zmínka o Nižboru pochází z roku 1265, kdy král Přemysl Otakar II. vydal na zdejším hradě zakládací listinu města Poličky. Nižborský lovecký hrádek se během staletí proměnil v barokní zámek, kde si prohlédnete keltskou expozici, na protějším kopci dobře uvidíte plošinu, kde se kdysi rozkládalo keltské oppidum Stradonice.
 

Nižborská zlatá horečka

V srpnu 1877 byl na stradonickém oppidu objeven zlatý poklad: kožený vak plný zlatých mincí zvaných duhovky. Romantické místo nad Berounkou se záhy proměnilo v malý český Klondike a vypukla nefalšovaná zlatá horečka; na území bývalého keltského hradiště prý denně kopalo až 300 lidí. Zlatokopové místo vydrancovali do posledního zrníčka, zároveň však Stradonice vstoupily do povědomí řady evropských sběratelů a archeologů. O obsáhlou sbírku stradonických nálezů pečuje Národní muzeumPraze.
 

Sklo, voda, hrady a vodopády

Na začátku dvacátého století vznikla v Nižboru sklárna Rückl; vyrábí například sošky Českých lvů, filmových cen, a vy sem můžete přijet na prohlídku. S městem Berounem a dalšími zajímavostmi v okolí se seznámíte při putování vodáckou naučnou stezkou Berounka anebo naučnou stezkou a cyklostezkou Po stopách českých králů. Hlubokou do lesů kolem hradu Křivoklát se dostanete při pátrání po romantické zřícenině maličkého hrádku Jenčov, ale ještě složitější bude cesta ke Stradonickým vodopádům – patří totiž k místům, kam žádné značky nevedou.

Akce v obci Nižbor