ÚvodVýletyNa hrady a zámkyPo stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku
Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šte
"> "> "> "> "> "> "> "> ">

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.
Lichtenštejnové se významně podíleli na formování kultury, rozvíjeli pěstování vína i chov koní. Jejich panství se rozprostírala od Břeclavi až po Krnov a zahrnovala téměř třetinu Moravy. Rodině patřily zámky v Bučovicích, Plumlově, Šternberku nebo Velkých Losinách. Klenotem lichtenštejnských držav a nejznámější památkou, která rodu v Česku patřila, byl Lednicko-valtický areál, památka UNESCO, zařazená do projektu Cesty světového dědictví / World Heritage Journeys. Přijeďte si jej prohlédnout: čeká na vás novogotický zámek v Lednici a jeho interiéry s bohatou řezbářskou výzdobou, barokní rezidence ve Valticích a řada romantických staveb v okolí.
 

Největší komponovaná krajina na světě

Zámek LedniceRozsáhlý Lednicko-valtický areál na jižní Moravě byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1996 jako šestá památka v Česku a největší parkově upravená krajina v Evropě. Lichtenštejnové zdejší panství získali koncem 13. století, areál vybudovali zejména v 18. a 19. století a původně právě tady mělo vzniknout centrum jejich knížectví.

Kromě zámků můžete vidět i řadu dalších romantických míst, jimiž Lichtenštejnové ozdobili okolí. Patří k nim například historický palmový skleník, Apollonův chrám, umělá zřícenina Janův hrad, kolonáda na Reistně, zámeček Pohansko, chrám Tří Grácií anebo Dianin chrám zvaný Rendez-vous, lovecký zámeček s nezvyklou podobou vítězného oblouku. Podobně jako kaple sv. Huberta se skrývá v lesích mezi Lednicí a Valticemi.
 

Zážitky, prohlídky a výlety

LedniceObě sídla nabízejí několik prohlídkových tras, užijete si i výstavy, koncerty, divadelní představení, letní vystoupení dravců nebo adventní prohlídky vánočně vyzdobených zámků. Oblíbeným výletním místem je i zámecký park v Lednici s akvaduktem, umělou jeskyní Peklo a maurskou vodárnou. Od ní celý rok vyplouvají lodě na výletní a vyhlídkové plavby lednickým zámeckým parkem a okolními lužními lesy, které se podél řeky Dyje táhnou k Břeclavi. Jednou ze zastávek je 62 metrů vysoký minaret, postavený v roce 1802, vůbec nejstarší zpřístupněná vyhlídková stavba v Česku. Při troše štěstí z horního ochozu, kam vede 302 schodů, zahlédnete vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Kromě klasických i zimních vyhlídkových plaveb se po Lednicko-valtickém areálu můžete projet stylově kočárem anebo na kole. Krajina je protkaná sítí cyklostezek; jen samotné Lichtenštejnské stezky, které vás zavedou téměř do všech zajímavých míst, měří víc než 90 kilometrů.
 

S Lichtenštejny do Mikulova, Bučovic a Šternberku

MikulovLednicko-valtického areálu je to jen kousek k baroknímu zámku v Mikulově. Neobyčejný příběh vypráví, že jej Lichtenštejnové prohráli v kartách; dnes tu sídlí Regionální muzeum s řadou expozic.

Mikulova se vydejte do Bučovic; renesanční čtyřkřídlý zámek se třemi patry arkád a komponovanou zahradou získali Lichtenštejnové díky sňatkům s dcerami Jana Šembery Černohorského z Boskovic, ve své době jednoho z nejbohatších moravských šlechticů. Víte, že ojedinělá štuková plastická výzdoba Císařského sálu od Hanse Monta byla původně určená pro císařskou rezidenci ve Vídni? Pozoruhodné je rovněž arkádové nádvoří s manýristickou fontánou, považovanou za jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Zážitkové programy zvou na výstavy vín, koncerty, jarní květinové výstavy i noční kostýmované prohlídky.

Moravský ŠternberkPoslední zastávkou na cestě po stopách Lichtenštejnů je hrad Šternberk. Dnešní podobu získal koncem 19. století, kdy jej Jan II. z Lichtenštejna vybavil historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami a gobelíny; hradní interiéry tak poznáte jako výkladní skříň knížecí sběratelské vášně. Nenechte si ujít ani procházku zámeckým lesoparkem, který v letech 1907–1909 vytvořil vídeňský architekt Albert Esche a stal se symbolickou tečkou za proměnou gotického hradu v luxusní sídlo moderního aristokrata. Také ve Šternberku probíhá řada kulturních a společenských akcí, oblíbené jsou například vánoční, silvestrovské a gastronomické prohlídky, spojené s přípravou jídel a ochutnávkami v obnovené hradní kuchyni.

Mapa výletu

Export GPX
Památky
Zámeček Belveder nedaleko Valtic

3. Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Valtice, Jihomoravský kraj
Příroda
Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice
Památky
Kolonáda Reistna u Valtic

6. Kolonáda Reistna u Valtic

Valtice, Jihomoravský kraj
Památky
Regionální muzeum v Mikulově

7. Regionální muzeum v Mikulově

Mikulov, Jihomoravský kraj
Příroda
Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

8. Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Příroda
Přírodní park Ždánický les

9. Přírodní park Ždánický les

Ždánice, Jihomoravský kraj
Památky
Renesanční zámek Bučovice

10. Renesanční zámek Bučovice

Bučovice, Jihomoravský kraj
Památky
Státní hrad Šternberk

12. Státní hrad Šternberk

Šternberk, Olomoucký kraj