ÚvodČeská nejHistorickéLichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál
Historické

Lichtenštejnové – šlechtický rod, který založil Lednicko-valtický areál

Skutečně Lichtenštejnové přijeli na šesti sněhobílých jelenech do Jeruzaléma? Anebo stál u zrodu rodového jména muž, který kdesi uviděl svítící (lichten) kámen (stein) a když ho zvedl, s překvapením zjistil, že je to kus čistého stříbra? Jisté je, že knížecí rod dosud panující v Lichtenštejnsku patří mezi nejstarší a také nejbohatší šlechtické rodiny ve střední Evropě.
Počátky rodu Lichtenštejnů se dají vystopovat už v 11. století, prapředek Hugo von Liechtenstein se nazýval podle hradu u Mödlingu jižně od Vídně. Moravskou větev rodu založil Jindřich I., bratr politika a minesengra Ulricha z Liechtensteinu (1200–1275). Patřil mezi přední stoupence českého krále Přemysla Otakara II., od kterého v roce 1249 za věrné služby získal panství Mikulov.

Na česko-rakouském pomezí pak Lichtenštejnové žili a panovali více než osm set let. V časech největšího rozmachu jim patřila téměř třetina Moravy – například Moravská Třebová, Šumperk, Šternberk, Zábřeh, Krnov, Branná a Lanškroun, zámky v Bučovicích, Plumlově nebo Velkých Losinách, hrad Sovinec, ale také Kostelec nad Černými lesy či zámek Radim.

Domovem a hlavním sídlem Lichtenštejnů ale byla panství Valtice a Lednice; získali je v druhé polovině 13. století a dnes tato místa známe jako Lednicko-valtický areál, památku UNESCO a největší komponovanou krajinu na světě.

Panství Lichtenštejnů zahrnovala 600 obcí na území tří států, měli patronátní právo k 237 kostelům v 174 farnostech, podporovali stavby nebo opravy škol, nemocnic, radnic, kostelů a silnic. Podobně jako Harrachové nebo Schwarzenbergové investovali do lehkého průmyslu, vlastnili například keramické závody v Poštorné a v Rakovníku (nyní značka Rako). V roce 1852 otevřeli na zámku v Úsově první lesnickou školu na Moravě a ve Slezsku a v roce 1898 zde zřídili lesnické a lovecké muzeum. Ve Valticích Lichtenštejnové založili vinařskou školu (1873), v Lednici Vyšší ovocnářskou a zahradnickou školu (1895) a Ústav pro zušlechťování rostlin J. G. Mendela (1912). Pro všechny své zaměstnance zřídili úrazovou pojišťovnu (1899), v roce 1903 pak vyhlásili Lichtenštejnský prales coby nejstarší přírodní rezervaci na Moravě, dnešní národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Hrubém Jeseníku. V Praze můžete navštívit Lichtenštejnský palác na Kampě, v Břeclavi pak Lichtenštejnský dům. Expozice mapuje historii rodu Lichtenštejnů od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost.

Po vzniku Československa v roce 1918 přišly pozemkové reformy, při nichž rod přišel o více než polovinu majetku. Zbytek konfiskací následoval po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Veškerá soudní jednání byla po komunistickém převratu v roce 1948 marná. Právě kvůli zabavenému majetku se Lichtenštejnsko a Česká republika do roku 2009 vzájemně neuznávaly, což byla světová rarita. Kuriozitou ale je i rodinná hrobka Lichtenštejnů u poutního kostela Narození Panny Marie ve Vranově u Brna. Je totiž jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizí země.
Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice Příroda

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice

Je největší oborou v České republice, rozprostírající se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi.

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Vydejte se do Lednice za zážitky

Vydejte se do Lednice za zážitky

Víte proč máme uprostřed Evropy muslimský minaret? Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznamu UNESCO, určitě znáte. Víte, že jsou tu zámky, parky a zahrady. Ale pozastavili jste se někdy nad tím, že zdejší slavná rozhledna ve tvaru minaretu spíš než do Česka patří do nějaké islámské země?

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Příběh tužky pana Hardmutha z Lednice

Za řadou objevů stály nespokojené manželky; připomeňme například paní Radovou z Dačic, která se při krájení cukrové homole sekla do prstu a její muž pro ni vyrobil první kostkový cukr na světě. Za vynález tužek vděčíme zase paní Hardmuthové, kterou zkrátka nebavilo drhnout manžety manželových košil.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

Apollonův chrám s vyhlídkou Příroda

Apollonův chrám s vyhlídkou

Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!

Rybniční zámeček Památky

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Hraniční zámeček a Restaurant Essens Ubytování

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Château de Frontiere (Hraniční zámeček) byl vystavěn na západním kraji Hlohoveckého rybníka v letech 1816 až 1819 šlechtickým rodem Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo. Přímo v objektu Hraničního zámečku se nachází luxusní restaurant.

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu Zážitky

Po vodě Lednicko-valtickým areálem – pravidelné plavby k Minaretu a Janohradu

Přijměte pozvání k romantické plavbě zámeckým parkem a lužním lesem, tajemnými meandry staré Dyje, bývalým panstvím rodu Lichtenštejnů. Můžete si vychutnat plavbu na dvou trasách – od lednického zámku k Minaretu a odtud dále k Janovu hradu.

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic Památky

Dianin chrám – lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Lichtenštejnský dům v Břeclavi Zážitky

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Expozice v Lichtenštejnském domě vás provede historií rodu Lichtenštejnů od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost.

Valtice

Valtice

Valticím se říká hlavní město vína – a pokud se sem vypravíte, zjistíte, že nejde o nadsázku nebo žert. Kromě Salonu vín, několika vinoték a vináren tu najdete například vinařské muzeum a střední odbornou školu vinařskou, můžete také navštívit zajímavé podzemí a projít se po naučné vinařské stezce.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice Kultura

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje.

Minaret v Lednici – nejvyšší islámská stavba v České republice

Minaret v Lednici – nejvyšší islámská stavba v České republice

Stavba leží v nadmořské výšce 175 m n.m. a je 60 metrů vysoká. Jedná se zároveň o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí.

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Cyklovýlet k nejatraktivnějším místům Lednicko-Valtického areálu

Dvě impozantní šlechtická sídla, upravené zahrady a parky volně přecházející do krajiny lužních lesů, dekorativní sochy, lovecké zámečky, kaple a kolonády, umělá zřícenina i římský vítězný oblouk skrytý v lesích – to všechno je Lednicko-valtický areál, památka UNESCO a zároveň nejrozsáhlejší koncepčně upravená krajina na světě.

Městské muzeum Valtice Kultura

Městské muzeum Valtice

V rámci expozice muzea se dozvíte informace o vinařství, historii města, folklórních tradicích, Liechtensteinech, životním stylu počátku 20. století i o Petru Bezručovi. Městské muzeum Valtice sídlí v historické budově na náměstí.

Obora Obelisk u Lednice Příroda

Obora Obelisk u Lednice

Soukromá obora Obelisk leží nedaleko Lednice. Majitel se snaží pomocí starých dochovaných map ze 17. – 18. století přírodě v této oblasti alespoň částečně navrátit původní ráz tak, jak ji obhospodařovali Lichtenštejni v 19. století.

Akvadukt v lednickém parku Památky

Akvadukt v lednickém parku

Akvadukt byl postaven v roce 1805 knížecím architektem Josefem Hardtmuthem jako napodobenina římského vodovodu a patřil do zavlažovacího sytému parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z jeho vrcholu přepadala přes polozřícený pilíř do rybníka.

Chateau Lány v Lednicko-valtickém areálu Ubytování

Chateau Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí a je v ní nyní hotel Penzion Stroodel.