Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.
Zámeček náleží do systému lednicko-valtického areálu, který pro originalitu a rozsáhlost byl v roce 1996 zařazen mezi památky
UNESCO.
Jedná se o jednoduchou stavbu se sloupovým portikem v patře a z obou stran přiléhajícími
arkádovými křídly s vyhlídkovými terasy. V severním průčelí prvního patra se nachází lodžie s plným parapetem uzavřená
12 jónskými sloupy, na nárožích sdružená do dvojic. Sloupy nesou kládí, profilovanou římsu a atiku. Pod římsou přízemního patra a v čele patrové nástavby jsou
kruhové reliéfní medailony a obdélníkové reliéfy se štukovými loveckými výjevy inspirovanými antickými příběhy. Autorem těchto výzdob je s největší pravděpodobností
vídeňský sochař Josef Klieber (1773–1850), působící ve službách lichtenštejnského dvora, kde vytvořil mj. i celou řadu reliéfních plastika jednotlivých paletách
lednicko-valtického areálu. Plochá fasáda pohanského zámečku poskytla Kliebrovi řadu možností k
uplatnění romantických příběhů antických hrdinů.
V kruhových medailonech, stylově námětově si velmi blízkých, se odvíjí
příběhy, které je možno pojit s bájemi vztahujícími se převážně
bohyni lovu Artemidě, v římské mytologii zvané též
Diana.
Multimediální expozice
V polovině září 2023 byla otevřena nová multimediální expozice archeologie, ve které prozkoumáte tisíciletou historii Pohanska, jednoho z
největších archeologických nalezišť v regionu. Expozice je plná
audiovizuálních efektů, dotykových obrazovek, speciálních filmových projekcí a dalších prvků, díky kterým se mohou návštěvníci seznámit s bohatou historií zdejšího velkomoravského hradiště.
Městskému muzeu a galerii Břeclav, který zámeček spravuje, se na pořízení výstavy plné audiovizuálních efektů, dotykových obrazovek, speciálních filmových projekcí a dalších interaktivních prvků podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 8,3 milionu korun. Dotace pokryla 80 procent celkového rozpočtu akce, která z Pohanska udělá ještě přitažlivější turistický cíl.
V nové expozici jako první vstoupí návštěvník do
místnosti stylizované do podoby kostela, kde jej přivítá kněz v podání brněnského herce Zdeňka Junáka. Stěny evokují kostelní zdivo i fresky a propojují se s filmovou projekcí, která představuje církevní předměty či raně středověkou sakrální architekturu. Film, který vznikl právě pro tuto místnost, rychlým „průletem“ provede návštěvníky trasou Jantarové stezky až k Pohansku, z ptačí perspektivy ukáže jeho osídlení s rozrůstáním v čase. Kamera proletí hradbami a dvorcem až k jednotlivým budovám. Nabídne pohled na rotundu s ohrazením a hřbitovem, na běžnou usedlost i s jejími obyvateli, hospodářstvím i řemesly.
Expozice pokračuje nad schody – ve foyer u hlavního sálu. Tam čeká návštěvníky zámečku
tablemapping, tedy velkoplošné promítání na stůl, které je věnováno mapám a postupnému vývoji Pohanska i archeologickému výzkumu v lokalitě.
Hlavní sál je rozčleněn na několik témat. Všem budou sloužit dotykové obrazovky, animace, vizualizace i speciální polepy navozující dojem historického zdiva, palisád nebo třeba roubení. Turisté si tak prohlédnou hradby a hradební bránu, slovanské obydlí a jeho stavbu, ale také vnitřní vybavení. Věnovat se budou i rostlinám, zvířatům nebo zemědělské technice. Prostřednictvím interaktivních obrazovek se hosté podívají i na velmožský dvorec či na dobové tržiště.
Audiovizuální vjemy doprovází také reálné exponáty.
Poslední místností expozice je zbrojnice a klenotnice. Bojovník a žena z vyšší společnosti tu ukazují gombíky, náušnice, textil, meče, sekery, ostruhy a další nálezy z Pohanska.
Součástí modernizace je i oprava a modernizace depozitáře podsbírky archeologie. Vzniklo moderní laboratorní pracoviště archeologa využitelné pro zpracování, popis a digitalizaci sbírkových předmětů. Dále badatelské pracoviště přístupné veřejnosti při studiu sbírek, odborných praxích studentů, komentovaných prohlídkách, specializovaných edukačních programech, dílnách a dalších doprovodných akcích prezentující sbírkotvornou činnost archeologa.
V blízkosti zámečku Pohansko je, na místě významného nížinného hradiště, postupně budován
archeoskanzen, mj. i replika kultovního místa tvořeného dřevěnými idoly pohanských božstev.