ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiNečekaný designový výlet: architektonický zázrak Trojanovice
Kudy z nudy, architektonický zázrak Trojanovice
"> Kudy z nudy, architektonický zázrak Trojanovice "> Kudy z nudy, architektonický zázrak Trojanovice "> Kudy z nudy, architektonický zázrak Trojanovice "> Kudy z nudy, architektonický zázrak Trojanovice "> Kudy z nudy, architektonický zázrak Trojanovice "> "> "> ">

Nečekaný designový výlet: architektonický zázrak Trojanovice

O Trojanovicích se mluví a píše jako beskydském architektonickém zázraku. Pokud jste ještě neviděli informační centrum, zvoničku na Horečkách, kavárnu anebo designovou restauraci, je nejvyšší čas vyrazit na výlet. Vydejte se s Kudy z nudy do malé vesničky v srdci Beskyd, která se mění před očima!
Když míříte z Frenštátu pod Radhoštěm k lanovce na Pustevny, Trojanovice nemůžete minout. Horská obec leží přímo pod hřebeny Radhoště a Tanečnice. Má necelé tři tisíce obyvatel a od roku 2006 také starostu Jiřího Novotného. Ten společně s architektem Kamilem Mrvou udělal z nenápadné vesnice malý architektonický klenot. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet, který je nečekaný v mnoha ohledech. Nečekaná není jen moderní architektura, která tradici a styl valašských staveb posunula do 21. století, ale také fantastická příroda a okolní krajina. Když navíc odoláte různým turistickým lákadlům, výlet do Trojanovic vás nemusí stát ani kačku. Zkrátka tady budete cestovat zdarma a výhodně!
 

Kouzlo vesnice a malá zvonička

V Beskydech se podařilo něco, co by si zasloužila i jiná místa: tradiční lidovou valašskou architekturu se spoustou malebných roubenek a Pustevnami architekta Dušana Jurkoviče doprovází soudobá architektura. Kulturní bohatství regionu tak žije dál – a příkladem, jak uplatnit kvalitní design v ryze venkovském prostředí, jsou právě Trojanovice. Spolupráce starosty s architektem začala maličkostí: úplně první stavbou byla zvonička na Horečkách. Vznikla v roce 2010 jako symbol odporu místních obyvatel proti obnovení několika černouhelných dolů v Beskydech a pomyslně tak odzvonila přírodní i kulturní devastaci regionu.

Na stavbě se podílely desítky dobrovolníků a zvon nese kromě loga občanského sdružení Naše Beskydy a znaků Trojanovic a Frenštátu také jména 37 měst a obcí, které se spojily proti těžbě uhlí v Beskydech. Na spodním okraji zvonu je vysázen citát frenštátského rodáka Josefa Kaluse „Kdo hory mé haní, jako by mne haněl, kdo hory mé chválí, jak by se mi klaněl.“
 

Procházka Trojanovicemi

I malá stavba dokáže velké věci, a přesně to je případ trojanovické zvoničky. Odstartovala totiž proměnu řady dalších míst. Jedno z nich najdete přímo v centru Trojanovic, kde stojí nová knihovna a informační centrum. V jejich těsném sousedství na místě bývalých garáží vzniklo řeznictví a kavárna a cukrárna Trojkafe, na novém náměstíčku stojí socha Valacha s ovcemi. Designové revitalizace se dočkaly i šatny a zázemí fotbalového hřiště TJ Bystré s klubovnou a krytým prostorem pro návštěvníky, mateřská a základní škola, hasičská zbrojnice anebo prodejna potravin.
 

Lanovka na Pustevny

Stranou pozornosti nezůstala ani lanová dráha na Pustevny. Proměna podle ateliéru Kamila Mrvy se zatím dotkla horní stanice, která umožňuje panoramatické výhledy na hřeben Radhoště a do okolí. Stavba získala cenu Grand Prix v rámci Stavby roku Moravskoslezského kraje a nominaci na Mies van der Rohe Award. Při stavbě se hojně uplatnily místní tradiční materiály dřevo a kámen, ale protože nedaleko stojí Maměnka a Libušín, ikonické stavby Dušana Jurkoviče, bylo potřeba skloubit požadavky investora, památkářů i chráněné krajinné oblasti Beskydy.
 

Hostinec, amfiteátr a skokanský můstek na Horečkách

Také na Horečkách, v tradiční rekreační a turistické oblasti na pomezí Trojanovic a Frenštátu pod Radhoštěm, nezůstala zvonička sama: rekonstrukce proměnila amfiteátr, kde se pravidelně pořádají kulturní a hudební akce, i starý penzion, dnešní hostinec Rekovice. Můžete se tu ubytovat, otevřené přízemí slouží jako restaurace i místo pro pořádání nejrůznějších společenských a kulturních akcí.

Na Horečky se tak vrací jejich pověst z časů první republiky, kdy byly známější než Pustevny. Není divu, lanovka na horské sedlo v té době ještě neexistovala, takže Horečky byly mnohem dosažitelnější. Na svazích místních pahorků a horeček (= malých hor) vyrůstaly jako houby po dešti výletní restaurace a penziony, dnes tu najdete třeba naučnou stezku Beskydské nebe.

Míří sem i další plány strůjců trojanovického designového zázraku: mají v plánu nové využití skokanského můstku, který Frenštát nechal vybudovat po úspěchu svého rodáka Jiřího Rašky na zimní olympiádě v Grenoblu v roce 1968. V té době šlo o největší můstek s umělou hmotou na světě; nově by v něm mělo vzniknout muzeum Jiřího Rašky s výhledem na okolní hory a optickým simulátorem skoku.
 

Co ještě můžete vidět a zažít v Trojanovicích a v okolí?

Vedle hostince Rekovice stojí jeden z takzvaných Yogapointů, dřevěných zastřešených pavilonů, které nachystal Moravskoslezský kraj ve spolupráci s architektonickým studiem Klar. Nemají sloužit jen milovníkům jógy, ale také k relaxaci, protáhnutí těla po náročné fyzické aktivitě nebo jen pro vychutnání si pohledů do okolní krajiny. Další Yogapointy najdete v Lázních Darkov, v ostravském Landek Parku, v Malé Morávce a ve Frýdku-Místku u přehrady Olešná.

Mapa výletu

Export GPX
Zimní sporty
Skokanský areál Jiřího Rašky u Frenštátu pod Radhoštěm

5. Skokanský areál Jiřího Rašky u Frenštátu pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj
Příroda
Naučná stezka Beskydské nebe

6. Naučná stezka Beskydské nebe

Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj
Kultura
Amfiteátr na Horečkách

7. Amfiteátr na Horečkách

Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Hostinec Rekovice s ubytováním v Trojanovicích
Památky
Zvonička na Horečkách v Beskydech

9. Zvonička na Horečkách v Beskydech

Trojanovice, Moravskoslezský kraj