Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.
Plešné jezero, kterému se také říká Balvanité, se rozkládá
na svahu hory Plechý, nejvyššší hory české části Šumavy. Jeho rozloha činí 7,5 ha a největší hloubka jezera je 18,3 m. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do Vltavy. Podle dochovaného záznamu Plešné jezero poprvé prozkoumal 6. června 1567 rožmberský regent
Jakub Krčín z Jelčan. Jezero bylo využito k napájení
Schwarzenberského plavebního kanálu.
Josef Rosenauer, stavitel kanálu, zatěsnil přirozenou morénu jezera, navýšil ji hrází o výšce zhruba 2,5 m, do které zabudoval výpustná stavidla. To umožnilo regulovat vodu v jezeře, které se stalo hlavní
zásobárnou vody pro plavbu dříví ve Schwarzenberském kanále.
Plešné jezero navštívil 13. srpna 1868
princ Jan Nepomuk ze Schwarzenberku a od této návštěvy je při nižším stavu vody vidět pamětní kámen, který připomíná tuto návštěvu budoucího vlastníka panství.
Vysoko nad jezerem na skalní stěně se nachází 14,5 m vysoký
žulový památník Alberta Stiftera, který je také nazýván básníkem Šumavy. Z vrcholu této skalní stěny je překrásný výhled na celé jezero a okolní horskou krajinu.
Přístup k jezeru je možný po trase zelené značky z Nové Pece (asi 10 km) nebo z osady Jelení (asi 7 km). Cesta z Nové Pece vás provede nádhernou šumavskou krajinou, část trasy vede podél Schwarzenberského plavebního kanálu.