Kamenná
muzea a galerie vám neutečou, ale protože soutěžní ročník probíhal
od 1. ledna 2017 do 28. února 2018, z oceněných výstav už stihnete jen několik (letos byly ceny uděleny i novým stálým expozicím) – přesto právě
výstava roku s 43 přihlášenými projekty byla nejsilněji zastoupenou kategorií. Pojďme proto prozkoumat zejména
Muzejní počiny roku se
patnácti přihlášenými projekty. Muzejní počin roku
Na první zlaté metě zazářilo
Muzeum Karlovy Vary. U příležitosti 150. výročí založení muzea prošla budova muzea zásadní
rekonstrukcí, která umožnila vytvořit dvě poschodí nových multimediálních a interaktivních expozic prezentujících bohatost sbírkového fondu s důrazem na slavné místní lázeňství. Moderní muzeum se tak stává otevřeným prostorem pro setkávání.
Druhou příčku obsadilo
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, a to za projekt "
Příběh jednoho pokladu". Pomocí filmového příběhu o unikátním nálezu pokladu ze starší doby bronzové seznamuje muzeum návštěvníky s náročnou prací muzejních odborníků. Díky tomu můžete
podrobně sledovat jednotlivé úkony vedoucí k záchraně vzácných předmětů datovaných na počátek 2. tisíciletí př. n. l. a nahlédnout tak pod ruce archeologů i restaurátorů.
Třetí místo patří
Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, které poršlo nákladnou a poměrně dlouhou revitalizací. Budova muzea,
stavba architekta Josefa Schulze, se dočkala potřebné rekonstrukce a oživení. Nejprve byl vybudován nový centrální depozitář, který umožnil vystěhovat sbírkový fond z nevyhovujících prostor. Díky tomu bylo pak možno více než zdvojnásobit výstavní plochu a vytvořit nové prostory pro návštěvníky.
Muzejní publikace roku
Z jednačtyřiceti projektů soutěžících v kategorii Muzejní publikace roku udělila odborná porota první místo
Památníku národního písemnictví za publikaci "
Zkušenost exilu: Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu". Publikace vydaná v česko-rusko-anglické mutaci mapuje fenomén exilu z bývalého carského Ruska do meziválečného Československa v celé jeho šíři z hlediska národnostního i profesního složení exulantů. Díky vstřícnosti tehdejší vlády se nově vzniklý stát stal jednou z hlavních zemí mnohonárodnostního proudu exulantů, skutečným "Ruskem mimo Rusko".
Druhé místo ladí s letošním 100. výročím vzniku republiky – získalo jej
Národní zemědělské muzeum, za publikaci "
Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci" autorů Stanislava Ottomanská, Šárka Steinová, Roman Zámečník (eds.). Sté výročí vyhlášení samostatné Československé republiky oslavilo muzeum publikací, která je výsledkem pětiletého výzkumu věnovaného analýze a vývoji zahradní a krajinářské architektury u nás v tomto období. Představuje zahradně-architektonickou tvorbu, zahradnictví a zahradnické závody, zahradnické školství, příslušná periodika a školkařství.
Třetím oceněným je
Technické muzeum v Brně za publikaci "
Umění emailu: Technika smaltu" autorky Pavly Stöhrové. Publikace pojednává o problematice smaltu/emailu v celé šíři podob zpracování i vývoje a obsahuje také informace o konzervování a restaurování. Zaměřuje se na využití smaltu v současné výtvarné tvorbě a věnuje se i pokusům o záchranu a oživení této tradice na severní Moravě.
Zvláštní ocenění v této kategorii udělila odborná porota
Poštovnímu muzeu za publikaci "
200 let poštovní schránky" autora Jana Kramáře. Publikace vypovídá o všestranném využití poštovní schránky jako všeobecně dostupného nástroje všedního dne, jehož historický vývoj se završuje právě ve chvíli, kdy jeho uplatnění začíná zvolna ustupovat. Kniha sleduje proměny schránek od prostých dřevěných typů po dnešní poštovní automaty.
Muzejní výstava roku
Jak už bylo řečeno, některé oceněné výstavy již bohužel nestihnete, ale
letos bylo oceněno také několik nových stálých expozic. A možná, že jste některou z krátkodobých výstav navštívili a může vás hřát dobrý pocit, že jste byli svědky zajímavé akce. A tak jen letem světem uveďme, že
první místo putuje do
Muzea Novojičínska za výstavu "
Říše prastará, mocná i zkrocená: Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací". Výstava zaujala originálním mezioborovým pohledem na dějinné proměny vztahu mezi člověkem a lesem. Lesní říše na Kravařsku zde byla představena v široké škále antropologických významů.
Druhé místo získalo
Husitské muzeum v Táboře za
stálou expozici "
Život na Blatech a Kozácku", zpřístupněnou dne 23. června 2017. Expozici však v
Táboře nehledejte, najdete ji ve Smrčkově domě v
Soběslavi. Třetí místo patří
Národnímu technickému muzeu v Praze za výstavu "
Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně", uspořádanou ve dnech 10. května 2017 až 4. března 2018.
Zvláštní ocenění v této kategorii patří
Muzeu hlavního města Prahy, za
stálou expozici "
Praha Karla IV.: Středověké město", zpřístupněnou 2. prosince 2017. Expozice přibližuje netradičním způsobem stavební
vývoj Prahy v době vlády Lucemburků, zejména císaře Karla IV., a také všední život Pražanů před sedmi sty lety.
Zvláštní ceny
Jako řada dalších soutěží i
Gloria musaelis uděluje zvláštní ocenění. Některá již znáte, další putuje do
Západočeského muzea v Plzni, za projekt "
Rekonstrukce historické expozice Umělecké řemeslo / Užité umění". Rekonstrukcí budovy, která původně sloužila Záložnímu úvěrovému ústavu, získala galerie výrazně lepší podmínky pro všechny oblasti své činnosti.
Dalším oceněným muzeem je
Moravské zemské muzeum za výstavu "
Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě", uspořádanou ve dnech 10. září 2017 a trvající až do 30. prosince 2018. Zvolená prezentace evokuje představu o původním vzhledu sbírkových institucí a ukazuje nejzajímavější exponáty všech 18 odborných oddělení muzea
A konečně v rámci
XVI. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musealis byla udělena i Cena Českého výboru ICOM, a to
Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích za výstavu "
První světová válka: Léta zkázy a bolesti", probíhající ve dnech 12. listopadu 2017 až 11. listopadu 2018. Výstava uchopila téma války s aktuální naléhavostí. Ukázala, za jakých podmínek ze zmaru a zkázy vznikla Československá republika. Skvěle postavená prezentace ukazující projevy a dopady války na Českobudějovicku je provázena mimořádně propracovaným a působivým programem pro dospívající mládež.