ÚvodČeská nejOsobnostFrantišek Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu
Osobnost

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.
Stačilo poslechnout otce a z Františka Bílka mohl být mlynář. Přimluvili se za něj ale příbuzní, a tak po absolvování gymnázia v Táboře mohl studovat malbu na Akademii výtvarných umění a posléze sochařství na Uměleckoprůmyslové školePraze. Po získání stipendia mecenáše Vojtěcha Lanny pokračoval ve studiu na soukromé Colarossiho akademii v Paříži. Seznámil se s řadou umělců, kteří v té době žili a působili ve Francii, hlavně se Zdenkou Braunerovou, Alfonsem Muchou, Luďkem Maroldem či  Vojtěchem Hynaisem. Celoživotní přátelství jej pojilo také s Juliem Zeyerem, Otokarem Březinou a s Jakubem Demlem.

František Bílek byl také architekt. Jeho první stavbou byl v roce 1898 dům s ateliérem v rodném Chýnově. Po svatbě s Bertou Nečasovou se přestěhovali do Prahy, kde koupili pozemek po zbouraných městských hradbách na Hradčanech a umělec podle vlastního návrhu nechal postavit dnešní Bílkovu vilu. Stavbu dokončenou roku 1911, jejíž půdorys vychází ze stopy kosy v obilném lánu, odborníci považují za jediné architektonické vyjádření symbolismu, uměleckého směru známého spíše z výtvarného umění anebo z literatury. O vilu pečuje Galerie města Prahy.

Bílek svým dílem obsáhl řadu výtvarných oborů. Od keramiky, keramických a kamenných reliéfů postupně přešel k sochařské tvorbě, pro svůj dům navrhl i veškeré vybavení, nábytek a dekorace. V našich městech, muzeích a galeriích, a také na hřbitovech jsou stovky Bílkových plastik a grafických listů, ke svým výstavám si sám vytvářel plakáty, ilustroval množství knih převážně náboženského zaměření.

Po okupaci Prahy za druhé světové války se Bílek vrátil i s rodinou do Chýnova. Je pochován na místním hřbitově pod svou monumentální sochou Modlitba nad hroby.
 
Nejznámější díla Františka Bílka
Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze Památky

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze

Původně románský kostelík sv. Václava na Zderaze stával na svém místě ještě dávno před vznikem Nového Města pražského. V průběhu staletí byl vojenským skladištěm i součástí trestnice. Od toku 1927 jej užívá Církev československá husitská.

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora Kultura

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Kostel sv. Bartoloměje v Pelhřimově Památky

Kostel sv. Bartoloměje v Pelhřimově

Děkanský kostel s barokním interiérem a věží, která je šedesát metrů vysoká a je dnes opět přístupná jako vyhlídková. Při nedávné rekonstrukci byly objeveny renesanční malby v kaplích mezi opěráky presbytáře.

Pražská Bílkova vila vás zve na osobitou Cestu k předsíni chrámové

Pražská Bílkova vila vás zve na osobitou Cestu k předsíni chrámové

Pár kroků od zastávky tramvaje Chotkovy sady, naproti Letenským sadům, stojí Bílkova vila. Atypický půdorys vily, jedné z nejoriginálnějších staveb secesního symbolismu v Evropě, má připomínat stopu kosy sklízející obilí. Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. Ta vás zve na nynější výstavu ve vila s alegoricky mystickým názvem Cestu k předsíni chrámové.

Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Galerie Antonína Chittussiho – Bílkova vila v Ronově nad Doubravou Kultura

Galerie Antonína Chittussiho – Bílkova vila v Ronově nad Doubravou

Galerie Antonína Chittussiho se nachází ve vile projektované sochařem Františkem Bílkem v roce 1932.

Procházkova vila v Praze Památky

Procházkova vila v Praze

Hned vedle Bílkovy vily je dům symbolizující podzim, který pro svého dlouholetého přítele a podporovatele zahradních měst a jednoho z iniciátorů výstavby vilové čtvrti na baštách doktora Procházku, vyprojektoval František Bílek, a to v roce 1910.

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách Kultura

Rodný dům Otokara Březiny v Počátkách

Pokud se někdo chce dovědět více o životě básníka Otokara Březiny, může navštívit Březinův rodný dům v Počátkách.

Křížová cesta na Křemešníku s hrobem Krista Památky

Křížová cesta na Křemešníku s hrobem Krista

Křížová cesta na Křemešníku má 14 zastavení, začíná u Zázračné studánky a vede až ke kostelu Největější Trojice. Zastavení se sestávají z výklenkových kapliček s obrazy na plechu. Poslední čtrnácté zastavení od Antonína Bílka zpodobňuje Krista v hrobě.

#světovéČesko a Bílkova vila v Praze: originální secesní stavba plná symbolů

#světovéČesko a Bílkova vila v Praze: originální secesní stavba plná symbolů

Bílkova vila na Hradčanech patří k nejoriginálnějším stavbám secesní architektury v Praze, přesto ji zná jen málokdo: je schovaná za stromy a ani pamětní deska za plotem se jménem významného umělce období secese a symbolismu není příliš nenápadná. Přesto je Bílkův netradiční výtvarný styl rozpoznatelný na první pohled – a dokonalou ukázkou jeho mistrovství je i samotná vila.

30. 11.
Mikulášský běh do pohádkového lesa

Mikulášský běh do pohádkového lesa

Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj
27. 6.29. 6.
Festival Mighty Sounds 2025

Festival Mighty Sounds 2025

Tábor, Jihočeský kraj
9. 10.30. 11.
Pop & Street Art

Pop & Street Art

Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj
7. 12.
Mikulášským vlakem po Bechyňce

Mikulášským vlakem po Bechyňce

Tábor, Jihočeský kraj
23. 1.26. 1.
Winter Hockey Days 2025

Winter Hockey Days 2025

Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj
23. 11.
Hřejivý víkend se Světluškami

Hřejivý víkend se Světluškami

Tábor, Jihočeský kraj
8. 12.
Předvánoční hecboj dvojic pro veřejnost

Předvánoční hecboj dvojic pro veřejnost

Tábor, Jihočeský kraj
6. 12.
Docela malý festival o autismu

Docela malý festival o autismu

Tábor, Jihočeský kraj