ÚvodKalendář akcíVýstavyHlava Kelta ve Vlastivědném muzeu v Olomouci
Hlava Kelta ve Vlastivědném muzeu v Olomouci
"> ">
11. 2.23. 2.
Přidat foto
Výstavy

Hlava Kelta ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Po Věstonické Venuši spatříte ve Vlastivědném muzeu Olomouc i neméně slavnou hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na území České republiky. Vystavena bude od 11. do 23. února 2020.
Hlava Kelta, známý archeologický nález ze Mšeckých Žehrovic se pro svou unikátnost a křehkost materiálu vystavuje jen zcela výjimečně a Národní muzeum ji zapůjčuje velice sporadicky. Olomoucká keltská výstava bude doplněna o předměty z archeologické sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci. Kromě hlavy Kelta budou k vidění zbraně, ukázky keramiky, mince, šperky a jiné předměty denní potřeby z mladší doby železné, výstavní panely seznámí návštěvníky s etnikem Keltů, a to prostřednictvím zmínek antických dějepisců a poznatků současného archeologického bádání,

V muzeu bude po dobu výstavy otevřeno v pondělí i v úterý, kdy je běžně přes zimu zavřeno.
 

Vzácná hlava Kelta je z opuky

Hlava Kelta pochází z mladší doby železné. Nejcennější keltskou plastiku v Evropě objevil místní horník Josef Šlajchrt dne 19. května 1943 při chytání zloděje písku v obecní pískovně, asi půl kilometru od Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku. Třebaže se podle odborníků podobných plastik našlo v Evropě několik desítek, žádná z nich není esteticky zpracovaná do takových detailů jako tato.

Busta vyrobena z opuky je vysoká asi 25 centimetrů a údajně zobrazuje keltského druida nebo jinou vysoce postavenou osobu. Plastika byla rozbita na několik dílů, z nichž se podařilo najít čtyři největší. Ve stejném místě byly objeveny zbytky po ohništi, úlomky keramických nádob, kosti, náramky a velký zvířecí zub.

 

Aktuality