ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBerlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice
Památky

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.
Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice představuje jedinečně zachovanou památku na počátky průmyslové výroby vápna pod Železnými horami. Fungovala v letech 1880 až 1960, v současné době zde naleznete expozici dějin vápenictví.

Muzeum je umístěno v nově postavené budově, která kopíruje původní objekt, který jej obklopoval. V jeho obou patrech dominuje pec, můžete nahlédnout do jejího nitra, kde září oheň, ale protože se jedná jen o imitaci, tak se nespálíte. Naopak můžete vejít i dovnitř do pece a obdivovat vysoký komín nad vámi. V patře je expozice, která vám přiblíží výrobu cementu a vápna a ukáže vám suroviny, které se při jejich výrobě používají, včetně mineralogických zajímavostí z okolních lomů.
 
Zdejší kraj je bohatý na vápenec a tak zde má vápenictví dlouhou tradici. Výroba vápna byla definitivně zastavena v roce 1960. Dle dostupných pramenů se jednalo o nejdéle fungující šachtovou pec. Vápenec z okolních lomů byl zprvu dovážen povozy a v roce 1882 byla uvedena do provozu lanovka z Prachovic. Měřila pět kilometrů a ve své době byla technickým unikátem. V celém Rakousku-Uhersku nebyla žádná jiná podobná lanovka sloužící k zavážení vápenných pecí.

Na co se můžete těšit v muzeu?
Vnitřní expozice v Berlově vápence je rozdělena do 4 částí. Nejdříve se seznámíte s Počátky vápenictví v Železných horách, poté proniknete do tajů historie Berlovy vápenka, následně nahlédnete i do historie vápenky v Prachovicích a v poslední části se dozvíte Co je vápenec. Součástí expozice jsou nástěnné tabule, prohlédnou si můžete vitríny a osahat nářadí, které se dříve používalo.
 

Aktuality