ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZřícenina hradu Lichnice
Zřícenina hradu Lichnice, kudy z nudy
"> Zřícenina hradu Lichnice, kudy z nudy "> "> "> "> Zřícenina hradu Lichnice, kudy z nudy "> Zřícenina hradu Lichnice, kudy z nudy "> Zřícenina hradu Lichnice, kudy z nudy "> "> "> "> Zřícenina hradu Lichnice, kudy z nudy "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Během sezóny je v jedné hradní budově umístěno i malé hradní muzeum s výkladem. Každý první únorový víkend se zde koná tradiční akce "Zimní táboření na Lichnici", kdy účastníci setkání tráví noc ve stanech nebo pod širákem.

V okolí najdete Lovětínskou rokli, Žižkův dub, nebo Krkanku, návštěvu Lichnice můžete tedy vždy spojit s příjemným výletem po okolí.
 

Z historie hradu Lichnice

Na strategicky výhodně položeném kopci Světlíku v Železných horách vybudoval ve 12. století Smil z rodu Ronovců hradiště, které jeho stejnojmenný vnuk přestavěl v polovině 13. století na kamenný hrad. Hrad, dokončený před r. 1251, dostal tehdy módní německý název Lichtenburk (či Lichtemburk) a příslušná větev Ronovců se pak po něm psala. Ve třicátých letech 14. století směnil Jindřich z Lichtenburka Lichnici s králem Janem Lucemburským za litické panství. V r. 1355 zařadil Karel IV. ve svém zákoníku Majestas Carolina Lichnici mezi hrady za žádných okolností nezcizitelné. Po různém střídání majitelů koupil roku 1410 Lichnici král Václav IV. a v jeho držení zůstal hrad až do husitských válek. Po opětovném střídání majitelů, kdy hrad odolal všem útokům Švédů, se mu stala osudným jeho strategická poloha a mohutnost. Král Ferdinand III. vydal roku 1648 rozkaz nařizující pobořit hradby. Od té doby se hrad stal zdrojem levného kamene na stavbu vesnických domů a definitivní zříceninou.


Hradní rozhledna

V sezóně 2017 vyrostla na hradě zbrusu nová rozhledna – tři ocelové, osm a půl metrů vysoké pilíře s matnou povrchovou úpravou, aby neodrážely sluneční paprsky, ponesou dvě vyhlídkové plošiny. Kolem jednoho sloupu se obtáčí dřevěné schodiště, aby bylo možné pohodlně vystoupat až na vrchol. Tím vykouknete nad hradbami, abyste na vlastní oči poznali, jak dobře dávní stavitelé vybrali místo pro Lichnici. Byl to takzvaný strážní hrad, ze kterého je už nyní, bez vyvýšeného místa, dechberoucí výhled do širokého okolí.

Aktuality