ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBarrandovský most v Praze
Památky

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.
Most spojuje čtvrť Braník na pravém břehu a Hlubočepy na levém břehu a je pojmenován podle Barrandova, protože do navazuje také na komunikaci sem vedoucí. Má čtyři pruhy v každém směru, je přístupný i chodcům a cyklistům. Je součástí Městského okruhu, objíždějící užší centrum Prahy. Jde o nejvytíženější komunikaci v České republice. Denně přes něj podle statistiky v roce 2017 projelo 142 000 vozidel.

Most byl postaven ve stylu brutalismu, většina povrchů je z betonu. Architektem dopravního uzlu byl Karel Filsak. Na předmostích jsou umístěny ohromné betonové plastiky sochaře Josefa Klimeše. Na pravém břehu je to Rovnováha, přezdívaná „Červ dobyvatel“. Na levém břehu jsou dvě betonové mísy, zvané „Hroší lázeň“ nebo také „Krmítko pro slony“.

Šířka mostu kolísá od 40 do 55 m, celková délka mostu je 352 m. Mostovka se nachází ve výši 15 m nad hladinou Vltavy.
 

Oprava Barrandovského mostu 2022 – 2025

1. etapa ukončena (oprava spojky Strakonická Jižní spojka – Braník)

2. etapa březen – listopad 2023: oprava severní poloviny jižního mostu ve směru Smíchov – Jižní spojka (dopravní omezení květen – srpen 2023)

3. etapa stavební sezóna 2024: opravy severní poloviny severního mostu ve směru Jižní spojka – Smíchov, Strakonice, Plzeň v březnu 2024 (2025). Předpokládaná dopravní omezení jsou plánována od května do srpna 2024. Zároveň dojde také k rekonstrukci cyklostezky na pravém břehu řeky, a především Modřanské ulice

4. etapa stavební sezóna 2025: opravy jižní poloviny severního mostu ve směru Jižní spojka – Hlubočepy v březnu 2025 (2026). Předpokládaná dopravní omezení jsou plánována od května do srpna 2025.
 

Zajímavosti Barrandovského mostu

  • Na mostě měla původně být socha prezidenta Zápotockého, architekt Filsak si ale ještě za bývalého režimu dokázal vyjednat vlastní volbu sochařské výzdoby (a přizval do projektu sochaře Josefa Klimeše).
  • "Barranďák" je jedním ze dvou šikmých mostů přes Vltavu v metropoli. Úhel křížení tohoto silničního mostu s tokem Vltavy je 53 stupňů (pro porovnání Železniční most pod Bulovkou překračuje řeku pod úhlem 45 stupňů).
  • Most se skládá ze dvou mostů vedle sebe, které stojí na společných pilířích.
  • Za jeden den po Barrandovském mostě projede víc než 140 tisíc aut.
  • Barrandovský most byl ve stavebním plánu Prahy opravdu dlouho. Snahy přemostit řeku v těchto místech začaly již před 200 lety – mezi Modřany a Chuchlí býval v roce 1756 lodní most, a to za doby obléhání Prahy pruským králem Fridrichem II. A i za první republiky a na samém začátku druhé světové války existovalo na přemostění v těchto místech 21 návrhů.
  • Náklady na postavení Barrandovského mostu se mezi lety 1978 – 1988 vyšplhaly na tehdejších 483 milionů korun.
  • Je jednou z prvních staveb předpjatého betonu – v 70. letech to byla ještě poměrně nová technologie. Využívá toho, že napjatá ocelová lana zvyšují pevnost betonu a omezují jeho prohýbání.

Aktuality