ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci
Zážitky

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Poslechněte si audio verzi článku
Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

Vltavská NEJ – nejužší, nejhlubší, nejširší, nejmělčí...

Teče tu stejná voda, ale pražská Vltava je úplně jiná než Vltava na Šumavě. Je také krásná, ale jiným způsobem. Víte, že americký list The New York Times roku 2018 dokonce zařadil pražskou Vltavu do výběru deseti nejoblíbenějších vodních scenérií v Evropě? Dostala se tak do skvělé společnosti slavného mola v anglickém Brightonu, Plitvických jezer v Chorvatsku anebo fjordů u norského Bergenu. Vltavu si v Praze můžete užít nejen na populárních nábřežích, ale také z paluby vyhlídkových lodí a přívozů či procházkou na jeden z několika pražských ostrovů.

Pro Prahu byla Vltava dopravní tepnou, zdrojem životodarné vody i osou, která určila tvar osídlení. A závisela na ní také prosperita mnoha řemesel. Vltava dodnes jasně určuje, co je na levém a co na pravém břehu, o rodilých Pražanech se říká, že jsou křtění Vltavou a od řeky také v pražských ulicích začíná číslování domů. Z celkem 430 kilometrů dlouhého toku Prahou vede úsek dlouhý 31 kilometrů. Nejužší je na jihu v Modřanech, kde je od břehu ke břehu 40 metrů, naopak nejširší je u Šítkovského jezu poblíž Mánesa a Šítkovské vodárenské věže, kde se rozlévá do šířky 330 metrů.

Tam, kde kdysi byla Vltava nejmělčí a nejširší, tedy přibližně v místech dnešního Karlova, Mánesova a Hlávkova mostu, bývaly brody; celkem jich v Praze bylo šest. Podobných byste na dvousetkilometrovém toky Vltavy z Českých Budějovic do Prahy napočítali jen zhruba 20 až 25. Později je nahradily přívozy (mnohé z nich obnovily svůj provoz a fungují dodnes) a ještě později mosty. Naopak nejhlubší místo byste našli pod Vyšehradem a Libušinou lázní, kde Vltava dosahuje hloubky asi devět metrů.
 

Po vodě a na vodě – vyhlídkové plavby a pražské lodě

Kdo má rád vyhlídkové plavby, pro toho je Vltava rájem. Například pravidelnou linkou Pražské paroplavby se svezete od Rašínova nábřeží k přístavišti u Čechova mostu a dál přes plavební komoru u ostrova Štvanice až k zoologické zahradě. Dodejme, že právě na Rašínově nábřeží u Palackého mostu se konají oblíbené farmářské trhy, na kotvících lodích najdete originální bary jako je například Kayak Beach Bar, Riverside Bar a nedaleko Mánesa pak na břehu náplavky stojí legendární Restaurace Vltava, milovníci saunování mohou na Rašínově nábřeží během zimy využít Lázně na lodi a občas tu kotví také divadelní loď bratří Formanů. Raritou je loď Pivovar, kterou objevíte u nábřeží poblíž Štefánikova mostu; pivo se tu nejenom pije, ale rovnou i vaří.

pražské benátkyKratší, ale podobně oblíbené jsou vyhlídkové plavby pražskými Benátkami. Na lodě se nasedá v podzemí pod Křižovnickým náměstím, kde uvidíte pozůstatky starobylé románské Prahy a podplujete i pod posledním dochovaným obloukem Juditina mostu z 12. století, předchůdce Karlova mostu. Lodě odtud míří na kanál Čertovka a proplouvají kolem ostrova Kampa: cestou si vychutnáte právě ty pohledy, které PrahuVltavou vystřelily mezi desítku nejkrásnějších vodních scenérií v Evropě.
 

Pod vodou – s vltavskými vodníky na nebezpečná místa

Nejhlubší vltavské tůně pod Vyšehradem jsou opředené řadou pověstí. Týkají se například slavných vltavských vodníků; jeden z nich, vodník Pivoda, žije právě tady. Podobně známý je mstivý a zlý hastrman od Karlova mostu, který žije pod čtvrtým obloukem. Je prý nejhorší a nejžlučovitější hastrman v celých Čechách, který nevychází v dobrém s lidmi ani s ostatními vodníky. Je to také jedno z mála strašidel, které nechce být vysvobozeno, ve své činnosti si libuje a v neděli a o svátcích pracuje ještě s větším elánem než ve všední dny.

Protikladem je pak vodník Kabourek z Čertovky, strašidlo milé a dobrosrdečné, které miluje lahvové pivo. Jeho sošku uvidíte u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna, víc se o něm i dalších pražských přízracích dozvíte v Muzeu pražských pověstí a strašidel. Říkáte si, že jsou to stejně jen báchorky pro malé děti? Možná budete překvapení, ae i v těchto pověstech se ukrývá zrnko pravdy – místa, kde žijí údajní vodníci, jsou totiž skutečně nebezpečná. Jedná se o jakási svérázná varování před vodním živlem. Označují docela přesně zvlášť nebezpečná místa na řece.
 

Přes vodu aneb kolik mostů vede přes Vltavu?

Počítejte s námi: po proudu řeky je na území hlavního města jako první most Závodu míru na Zbraslavi. Druhý je Radotínský most na Pražském okruhu, s délkou bezmála 2,5 km označovaný za nejdelší v Česku. Třetí je železniční Branický most, lidově přezdívaný též most Inteligence, mezi Malou Chuchlí a Braníkem. Čtvrtý je Barrandovský most, dál pak začíná přehlídka těch nejznámějších staveb: pátý Vyšehradský železniční most, šestý Palackého a sedmý Jiráskův, osmý je Most Legií u Národního divadla. Devítka patří Karlovu mostu, desítka Mánesovu a jedenáctý je secesní Čechův most. Dvanáctý je Štefánikův most, třináctý Hlávkův most a čtrnáctý železniční Negrelliho viadukt. Patnáctý je Libeňský most, nad jehož osudy se nyní vznáší otazníky, šestnáctý Holešovický železniční, sedmnáctý most Barikádníků a osmnáctý nový Trojský most. Nahradil provizorní tramvajový most zvaný Rámusák; ten dosloužil v roce 2013.
 

Za každou otázkou se skrývá chyták

V otázce pídící se po počtu pražských vltavských mostů je jich hned několik: nezapočítali jsme totiž mosty, spojující břehy s ostrovy. Jeden vede ze smíchovského břehu na ostrov Císařská louka, druhý z Podolského nábřeží na pravém břehu Vltavy na Veslařský ostrov, další mosty spojují břehy s Dětským a Slovanským ostrovem, čtyři mosty vedou také přes plavební kanál, který odděluje Císařský ostrov od bubenečského břehu a Podbaby. Kdo si potrpí na detaily, měl by započítat i jednu lávku a pět můstků, vedoucích přes Čertovku na Kampu. Poněkud matoucí je název Novotného lávka; protože ale jde o řadu historických budov na konci Smetanova nábřeží, počítat ji nebudeme. Nejnovějším přírůstkem do početné rodiny pražských mostů je od podzimu 2023 nově postavená lávka z Holešovic do Karlína – překlenula 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi. Takže až v některém z televizních kvízů zazní otázka, kolik je v Praze mostů, co byste odpověděli?
Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí Zážitky

Přívoz Vyšehrad: Smíchov – Podskalí

Nevíte kam v Praze na výlet? Přijďte se svézt pražským přívozem Vyšehrad a objevte kouzlo pražských náplavek! Přívoz není zahrnut do PID, za jízdu se platí 20 Kč.

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Pražský přívoz P3 Lihovar – Dvorce Zážitky

Pražský přívoz P3 Lihovar – Dvorce

Přívoz se sezonním provozem (konec března – konec října) nabízí atraktivní spojení oblasti Podolí a Zlíchova, a to včetně výhodných návazností linek pozemní dopravy v zastávkách Lihovar a Dvorce.

Pražský přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň Zážitky

Pražský přívoz P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň

Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Nabízí tak spojení zejména pro výlety, lze doporučit malebný výhled na Vyšehradskou skálu z Císařské louky. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu – přívoz je v provozu od 23. března do 28. října 2024.

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie Zážitky

Pražský přívoz P4: Dostihová – Belárie

Přívoz se sezonním provozem spojuje vltavské břehy pod modřanským jezem. Nabízí tak rychlé spojení Velké Chuchle a rozvíjející se oblasti na rozhraní Modřan a Hodkoviček.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě Zážitky

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku Letní sporty

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Lázně na lodi v Praze

1. 12.30. 12.
Lázně na lodi v Praze

Relaxace v lázních na parníku s výhledem přímo na Hradčany. Takovou nabídku pro vás má každý den po dobu zimních měsíců pražské Rašínovo nábřeží. Stačí si on-line vybrat datum a následně čas, kdy přijdete.

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky Zážitky

Plavby po Vltavě – Pražské Benátky

Zhlédnětě tajemnou Prahu nejen z paluby vytápěných vyhlídkových lodí postavených v duchu tradice z konce 19. století, ale i z gotických prostor Muzea Karlova mostu. Projeďte se podzemním vodním tunelem pod Starým městem, proplujte tajemnými prostory vodního kanálu Čertovka.

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína Památky

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Na Kudy z nudy jsme pro vás zmapovali tuzemské giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů.

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni Památky

Vyšehradský železniční most v Praze na Výtoni

Železniční most spojuje pražské čtvrti Vyšehrad (Výtoň) a Smíchov. Je určen pro železniční přepravu a svému účelu slouží od začátku 20. století. Kromě vlaků se po něm mohou projít i chodci díky lávkám pro pěší.

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou Letní sporty

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Plavba parníkem po Vltavě Praha Zážitky

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Pravidelné plavby parníkem po Vltavě. Prožijte krásný zážitek na palubě lodi River Boats Prague a prohlédněte si historii Prahy tak, jak ji neznáte.

Barrandovský most v Praze Památky

Barrandovský most v Praze

Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu, vybudovaný v letech 1978–1988 jako most Antonína Zápotockého. Je významným dopravním uzlem jižní části hlavního města a nejrozsáhlejším mostním dílem v Praze.

Branický železniční most – Most inteligence Památky

Branický železniční most – Most inteligence

Jako Most inteligence bývá označován nejjižnější pražský železniční most přes Vltavu, oficiálně zvaný Branický, převádějící přes řeku jedinou kolej tzv. Branické spojky, která slouží především nákladní dopravě, mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Vršovice.

Palackého most – třetí nejstarší most v Praze Památky

Palackého most – třetí nejstarší most v Praze

Palackého most je šestý most (ve směru toku) a třetí nejstarší dochovaný most přes Vltavu v Praze.

Mánesův most – ukázka českého kubismu Památky

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.

Pražský přívoz P6 Nádraží Modřany – Lahovičky Letní sporty

Pražský přívoz P6 Nádraží Modřany – Lahovičky

Přívoz se sezonním provozem zajišťuje spojení vltavských břehů poblíž ústí Berounky. Tím nabízí především rychlé spojení z osídleného modřanského břehu na přírodnější levý břeh.

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy Zážitky

Elektro Nemo – vyhlídkové plavby historickým centrem Prahy

Vydejte se na výpravu nejkrásnější částí Prahy po vodní hladině ve stylu Julese Vernea. Přivítá vás kapitán, který jako by z oka vypadl kapitánu Nemovi, a vezme vás na dobrodružnou plavbu do tajuplných zákoutí Čertovky a okolí Karlova mostu.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát Památky

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Restaurace Vltava na Rašínově nábřeží Gurmánská turistika

Restaurace Vltava na Rašínově nábřeží

Tato stylová dřevěná restaurace s krásným výhledem na řeku Vltavu a Pražský Hrad stojí na náplavce přímo u přístaviště lodí PPS mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Byla postavena v roce 1945 rodinou Soukupových, kteří se sem v roce 1990 vrátili a dodnes ji provozují bratři Jan a René Soukupovi.

Žluté lázně v Praze Letní sporty

Žluté lázně v Praze

Žluté lázně, místo, kde se snoubí relaxace, sport, kultura a gastronomie.

Pražský přívoz P2 Podbaba – Podhoří Zážitky

Pražský přívoz P2 Podbaba – Podhoří

Přívoz s celoročním provozem spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím, od dubna do října s posílením provozu druhou lodí. Využití přívozu je atraktivní zejména pro spojení oblastí Prahy 6 a Troje pro rekreační i běžné denní cesty.

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy Letní sporty

Slalomový kanál v Troji – divoká voda v centru Prahy

Divokou vodu si můžete užít také v Praze, a to na slalomovém kanále v Troji, kterou provozuje oddíl USK Praha. Obtížnost dráhy je klasifikovaná jako WW III-IV. Sjeďte si peřeje na kterých cvičí naši olympionici a mistři světa!

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky Zážitky

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky

Přívozy jsou nejmladším dopravním prostředkem v systému Pražské integrované dopravy. Prvním novodobým přívozem je právě přívoz ze Sedlce na Zámky, který se nachází na místě původního přívozu z 19. století.

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku Památky

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Podskalská celnice na Výtoni Kultura

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově Památky

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.

#světovéČesko a Stará čistírna Bubeneč: podzemní vodní palác v Praze

#světovéČesko a Stará čistírna Bubeneč: podzemní vodní palác v Praze

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči je úžasné místo pro fandy technických památek, industriální architektury a historie. K vidění je tu nejedna kuriozita a prohlídky navíc slibují zajímavé zážitky: jedině tady můžete vyšplhat na vysoký tovární komín a na zem se vrátit jeho vnitřkem, anebo proplout zaplaveným podzemím na prámu.

Vodní dílo Štvanice v Praze Památky

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Smíchovská náplavka Památky

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Silniční majestát – okruh kolem Prahy Lahovice – Slivenec Památky

Silniční majestát – okruh kolem Prahy Lahovice – Slivenec

Jedním ze stěžejních témat Prahy je již dlouhá léta doprava. Pojďme se trochu netradičně podívat na jednu stavbu, která sice neláká tolik pozornosti jako Staroměstský orloj či Tančící dům, zato je z hlediska technicko-inženýrského a svou konstrukcí výjimečným světovým dílem!