ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyCesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky
Zážitky

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu.
Expozice "Cesty časem – procházky třebíčskou historií" se nachází ve zrekonstruovaném zámeckém křídle, které je součástí areálu baziliky sv. Prokopa a bývalého Valdštejnského zámku v Třebíči. Expozice je interaktivní, to znamená, že si můžete ledacos vyzkoušet. Nejdříve nahlédnete pod pokličku mistrům středověkého stavitelství a vyzkoušíte si jejich práci. Umíte ovládat středověký jeřáb? Přemístíte se do středověké Třebíče, kde zjistíte, jak se zakládalo město, kdo seděl na radnici a co obnášela městská práva. Město Třebíč pak poskládáte jak puzzle podle proměn v průběhu staletí. Stane se z vás tovaryš a zaučíte se v tradičních řemeslech. V místnostech je vystaveno množství starých nářadí, nástrojů a starobylých strojů či jejich modelů. Mnohé z nich si můžete vyzkoušet. Unikátem je například kopírovací stroj z počátku minulého století.

Kromě klasických prohlídek jsou v nabídce lektorské programy pro školní skupiny a mateřské školy. V expozici se konají také tradiční akce, například karnevaly nebo dětský den.
 

Výstava je rozdělena do třech částí

  • Jak se staví bazilika: zde se dozvíte například jak pracovali kameníci, když stavěli baziliku svatého Prokopa, proč gotické oblouky nepotřebují podpěru nebo jak fungoval středověký jeřáb.
  • Jak vzniká město: v této části výstavy vás určitě zaujmou modely u doby, kdy Třebíč obepínaly hradby nebo model gotického, renesančního a barokního domu či panel se srovnávacími fotografiemi na němž jsou snímky zachycující město před sto lety a v současnosti.
  • Jaká byla řemesla: expozice připomíná dnes už téměř neznámá řemesla, jakými jsou například perleťáři nebo prýmkaři – ve své době potřebné ke zhotovování uniforem vojáků stejně jako členů nejrůznějších spolků. Mimo to zde naleznete nástroje písmolijce, bednáře, tesaře, uhlíře, mlynáře, svíčkaře, koželuha, mydláře, soukeníka a mnohých dalších.

Aktuality