Památky

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinský klášter, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.
Původně klášter (dnes zámek) v Třebíči byl založen roku 1101 pro řád benediktýnů. V letech 1240-1260 byl klášter přestavěn v pozdně románském a raně gotickém slohu v mohutnou pevnost. Z této stavby je zachována bazilika sv. Prokopa se zajímavým závěrem s rozetovými okny a sloupkovým portálem ukrytým v zaklenuté předsíni, dále část přízemních prostor a obvodního zdiva dnešního vlastního zámku a několik věží pojatých nyní do budov předzámčí a ohradní zdi na jižní a východní straně areálu. Ve 14. století poznamenaly celou oblast bratrovražedné boje mezi markrabaty Prokopem a Joštem. Poté se panství ocitalo v různých rukou, význačnější zásah způsobili až Pernštejnové, kteří nechali zbořit část opevnění.
 
Roku 1557 získali klášter Osovští z Doubravice, kteří jej ve 2. polovině 16. století přestavěli na renesanční zámek. Dalším šlechtickým rodem byli Valdštejnové, kteří přistoupili k barokním úpravám. Klášterní kostel byl obnoven v letech 1725-1737 podle projektu Františka M. Kaňky a znovu restaurován K. Hilbertem v letech 1924-1935.
 

Zámek Třebíč na Seznamu UNESCO

V zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, které zde znovuotevřelo nové expozice na konci listopadu roku 2013 (po generální rekonstrukci zámku v letech 2010-2013). V prosinci 2018 byl zámek dopsán na seznam UNESCO. Výbor světového dědictví rozšířil hranici třebíčského komplexu památek o zámek, který jako bývalý klášter bezprostředně navazuje na baziliku svatého Prokopa. Bazilika je společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003.
 

Expozice zámku Třebíč (Muzeum Vysočiny)

  • Svět neživé přírody – mineralogická expozice
  • Svět portálů a bran – klášterní expozice
  • Lidé.Místa.Osudy. – muzejní expozice
  • Valdštejnové na Třebíči – zámecká expozice
 

 

Aktuality