ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem
Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Historický motoráček vás o víkendech odveze z pražského hlavního nádraží Vinohradským tunelem, nejdelším dvoukolejným tunelem u nás, po železničním mostě přes řeku Vltavu s výhledy na Vyšehrad a Pražský hrad na Smíchov. Odtud budete stoupat Pražským semeringem po impozantním hlubočepském viaduktu, mezi skalními zářezy Žvahova a po průjezdu přírodním parkem Košíře – Motol vystoupíte ve stanici Praha-Zličín, odkud dále můžete pokračovat přípojným vlakem do Hostivice, přestoupit na městskou hromadnou dopravy, anebo se po krátkém pobytu vrátit motoráčkem zpět na pražské Hlavní nádraží
 

Trasa, zastávky a jízdní řád Pražského motoráčku

Praha Hlavní nádraží – Praha-Smíchov severní nást. – Praha-Žvahov – Praha-Jinonice – Praha-Cibulka – Praha-Stodůlky – Praha-Zličín.

Doba jízdy po celé trase je cca 30 minut. Po dohodě s obsluhou vlaku (kvůli omezené kapacitě) je také možné v Pražském motoráčku přepravit jízdní kolo, pro cestující s jízdenkou PID zdarma, avšak do vyčerpání volných míst.

Ve vlacích platí Tarif Pražské integrované dopravy a Tarif TR 10 společnosti České dráhy, a.s. Cestující bez platné jízdenky je povinnen si zakoupit jízdenku PID bez manipulační přirážky v ceně 40 Kč/ 20 Kč dle Tarifu PID u vlakvedoucího vlaku.
 

Z historie vláčku

Motoráčky řady M 262.0. jsou čtyřnápravové a vyráběly se v letech 1949–1951 v podnicích ČKD Sokolovo Praha a První brněnská a Královopolská strojírna v Brně a v letech 1952–1960 v podniku Tatra ve Studénce. Celkem bylo vyrobeno 238 těchto motorových vozů, které se v pravidelném provozu udržely až do prvních let 21. století. V současné době je několik vozů řady M 262.0. (později nesoucích označení 830) ve vlastnictví různých muzejních železničních spolků, které s nimi zajišťují historické a nostalgické vlaky.

Aktuality