ÚvodCo chcete dělat?PamátkyJelení smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu
Památky

Jelení smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Jelení smyk je 3 km dlouhé historické vodní dílo, odbočka Schwarzenberského kanálu, vybudované v roce 1791. V roce 1793 bylo koryto kanálu prodlouženo až k Jelenímu potoku u osady Jelení Vrchy.
Historická vodní cesta pro plavení dříví spojovala od roku 1887 až do roku 1961 Schwarzenberský plavební kanálVltavou. Návrh na zřízení Schwarzenberského plavebního kanálu vypracoval inženýr Josef Rosenauer (1735–1804), zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství se sídlem v Českém Krumlově.
Stavba Schwarzenberského plavebního kanálu postupovala velmi rychle. Během prvního roku byl postaven 29,3 km dlouhý úsek kanálu od potoka Zwettelbach k potoku Rasovka (Hefenkriegbach), který ústí do Vltavy u obce Hory.

V roce 1791 byl kanál doveden až k Jezernímu potoku, který vytéká z Plešného jezera, jež se stalo nádrží k vypouštění vody pro potřebu plavby. V roce 1793 bylo koryto kanálu prodlouženo až k Jelenímu potoku u osady Jelení Vrchy. Tím byla dokončena celá první část kanálu, nazývaná později „starý kanál“, v celkové délce 39,9 km.  V roce 1791 byla provedena první souvislá plavba dřeva po celé délce kanálu.

Druhá část kanálu byla vystavěna v letech 1821 – 1823, tedy již po Rosenauerově smrti, a zaujímala úsek od Jeleního potoka, zahrnovala tunel u Plešivce a končila na bavorské hranici Rosenauerovou nádrží.

Těleso kanálu bylo průběžně opravováno a zdokonalováno, i úseky, kde bylo roubení z kmenů, bylo obestavěno kmenem. Lapač písku, zřízený ve „starém“ kanále byl jako dodatečný objekt postaven v roce 1843, opraven byl při celkové rekonstrukci v letech 1999 až 2000. V roce 1887 byl mezi kanálem a Vltavou vystavěn Želnavský smyk, po napuštění Lipenské přehrady v roce 1960 muselo být dřevařské překladiště přesunuto do vyšší polohy a k němu byl zřízen nový Želnavský smyk.

Aktuality