ÚvodCo chcete dělat?PřírodaKöglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách
Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Köglerova naučná stezka je nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách. Krásnolipský rodák Rudolf Kögler ji zřídil v roce 1941, jen pár let poté, co na zahradě svého domu v Zahradách dokončil unikátní plastickou geologickou mapu okolní krajiny. Naučná stezka byla slavnostně otevřena 12. října 1941 a původně měřila 12 km. Byla osazena 70 ks poučných tabulí, které byly každoročně opakovaně instalovány. Rudolf Kögler byl jejich vlastnoručním tvůrcem a dokonce na trase návštěvníky doprovázel.

Stezka byla nově obnovena v roce 2006 a její současná délka je 23 km. Na trase je instalováno 39 stanovišť, které jsou osazeny naučnými tabulemi a mnohde doplněny o zajímavé pomůcky a odpočinková místa. K nejoblíbenějším patří například rozcestí "U Pěti cest" s dřevěným altánkem a ze dřeva vyrobeným jednoduchým herbářem místních bylin. Neméně zajímavá zastávka následuje na stanovišti s číslem 9, kde je umístěna replika milíře k výrobě dřevěného uhlí. V jeho těsném sousedství je zbudována romantická lesní studánka a dřevěný xylofon. Součástí jednotlivých zastávej je i již zmiňovaná geologická mapa v Zahradách, která je vyhlášena za technickou památku.

Dalšími zastávkami, které stojí určitě za zhlédnutí je rozhodně Vápenka s největším výskytem jurských vápenců v Čechách a rozhledna na Vlčí hoře, ale i mezi zbylými stanovišti nenajdete jediné, které by vás nijak neobohatilo o nové poznatky. Součástí stezky jsou také odpočinkové altánky, studánky či zříceninu hradu Krásný Buk.

Turistický okruh začíná a končí na náměstí v Krásné Lípě, další vhodná nástupní místa jsou také na Vápence u Doubice, v Kyjově a Vlčí Hoře. V úseku mezi Vápenkou a Vlčí Horou stezka sleduje trasu původní Köglerovy stezky z roku 1941. V informačních centrech je možné zakoupit mapu naučné stezky a podrobného tištěného průvodce.

Stezka prochází velice pestrou krajinou na pomezí chráněných krajinných oblastí Lužické hory a Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko. Stezka zaměřená na geologii, přírodu, historii i lidovou architekturu je přístupná celoročně. Protože je poměrně dlouhá, je vhodné ji rozložit aspoň do dvou dnů.

Aktuality