Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.
Jablonné v Podještědí leží kousek od severočeské Mimoně a turistům nabízí mnoho krásných památek. Jednou z nich je také
Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů. Zajímavé je, že tak jak je chrám vysoký (kolem 40 m), je údajně i hluboký. Podzemí má tři patra a jeho hloubka měří 39 metrů. Dodnes jsou
přístupná některá podzemní místa, zejména
krypta sv. Zdislavy, ve které je truhla s jejími ostatky a po obvodu stěn krypty visí dvacet čtyři obrazů s výjevy z jejího života, malovaných na mědi.
V podzemním podlaží, ve kterém spočívá sv. Zdislava, je umístěna i rakev Františka Antonína Berky z Dubé. Do krypty ke sv. Zdislavě se vchází z kostela a otvor je ohrazen barokní zdobenou mříží. Jako jedna z nejvzácnějších památek je lebka sv. Zdislavy, která je umístěna na oltáři v první boční kapli. Tato je ve zlaté skřínce z roku 1908. Na tomtéž oltáři je nádherná dřevěná gotická soška Madony z doby před rokem 1510. Od 18. století byli v kryptách pohřbíváni dominikánští mniši, jsou zde i hrobky Berků a pozdějších Pachtů. Také sem byla uložena i těla tří dělníků, kteří zahynuli při stavbě chrámu.
V Pachtově kryptě je podivně dutá podlaha a stejně tak na dalších dvou místech. V roce 1848 tu mniši nalezli v zamčené kryptě kostru malého chlapce, pravděpodobně zemřel hlady a žízní. Jeho duch prý obchází podzemí a tiše pláče. V areálu se prý také zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a záhadně se ztrácejí na schodišti.