Schwarzenberská hrobka u Třeboně
Dvoupodlažní chrám smrti v pseudogotickém slohu s tvarem pravidelného osmiúhelníku, postavený podle vzoru italského Campo Santo a slavnostně vysvěcený v roce 1877: to je
Schwarzenberská hrobka u
jihočeské Třeboně. Přestože její podlaha je asi 1,5 metru pod hladinou
rybníka Svět, díky zvláštnímu systému větrání a provzdušnění v ní je sucho a chladno. Kolem totiž vede úzký kanál, který odvádí přebytečnou vodu do nedalekého Opatovického rybníka.
Hrobku v anglickém parku na jižní straně rybníka Svět, kam z Třeboně dojdete přímo po jeho hrázi, dala postavit kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, rozená z Liechtensteinu, s manželem Janem Adolfem II. Schwarzenbergem.
Otevřeno je až do konce října denně mimo pondělí, ovšem s polední přestávkou; poslední dopolední prohlídka vychází v 11 hodin a první odpolední ve 12.45. Když budete mít štěstí, můžete sem zajít na koncert nebo jinou akci. Výlet můžete doplnit procházkou po nevelkém anglickém parku kolem hrobky; na jeho okraji téměř na břehu rybníka stojí
kostelík sv. Jiljí, původní schwarzenberské pohřebiště, které impozantní hrobka nahradila.
Dietrichsteinská hrobka v Mikulově
Temná barokní stavba s dvouvěžovým průčelím od
J. B. Fischera z Erlachu, která se zřetelně liší od všech dalších domů a budov na hlavním náměstí v
Mikulově: to je
Dietrichsteinská hrobka, původně kostel sv. Anny s loretou. V hrobku rodiny Dietrichsteinů se kostel proměnil až v polovině 19. století, dnes
slouží rovněž jako galerie a otevřeno je tu až do konce října denně včetně pondělí.
Ironií osudu rakev zakladatele hrobky kníže budete mezi několika desítkami dalších hledat marně;
František Josef Dietrichstein byl pochovaný ve Vídni a v mikulovské hrobce je uloženo
pouze jeho srdce.
Buquoyská hrobka v Nových Hradech
Velká a impozantní je
hrobka rodu Buquoyů na východním konci hřbitova v
jihočeských Nových Hradech. Byla postavena na začátku 20. století v pseudogotickém slohu podle návrhu
Josefa Schulze, autora přestavby
Národního divadla,
Národního muzea či
budovy Rudolfina v
Praze, pozlacená mozaika Panny Marie nad vchodem do kaple je dílem
Maxe Švabinského.
V hrobce je pouze osm rakví, další jsou uloženy v původní rodinné hrobce v novohradském kostele.
V září a říjnu se hrobka otvírá vždy v úterý v 10 hodin, případně před plánovanou návštěvou kontaktujte
Kulturní a informační centrum Nové Hrady.
Hrobka svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Při prohlídkách
dominikánského kláštera s bazilikou sv. Vavřince a sv. Zdislavy v
Jablonném v Podještědí lze sestoupit do
krypty sv. Zdislavy, světice proslavené léčitelským uměním a zázraky. Vybrat si můžete
delší komentovanou prohlídku, která zahrnuje kromě krypty a baziliky i klášterní jídelnu a ambity, anebo volnou prohlídku baziliky.
Prohlídky se konají do konce září denně s hodinovou polední přestávkou, výjimkou jsou sobotní a nedělní dopoledne, kdy probíhají bohoslužby. V říjnu prohlídky pokračují
o víkendech vždy ve 13, 14.30 a 16 hodin.
Hrobky, kam se podíváte jen občas
- Nejznámější české pohřebiště, Královská hrobka v katedrále sv. Víta na Pražském hradě se sarkofágy Karla IV., jeho manželek, Jiřího z Poděbrad, Ladislava Pohrobka a Rudolfa II. je z technických důvodů trvale zavřená, mluví se ale o možnosti návštěv po předchozím objednání.
- Vždy první neděli v měsíci od 14 hodin anebo po domluvě s farností Zbraslav můžete nahlédnout do kostela sv. Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi s hrobkami Přemyslovců. Jako královské pohřebiště panující dynastie si chrám vybral Václav II. a společně s ním tu odpočívají další členové rodu Václava III. a Elišky Přemyslovny; naposled sem byly roku 1419 uloženy ostatky Václava IV.
- Přístupná jen jednou v roce během Noci kostelů bývá Lichtenštejnská hrobka pod kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna, kde je pohřbeno všech 14 vládnoucích knížat z Lichtenštejna a další členové jejich nejbližší rodiny.
- Při slavnostním zahájení lázeňské sezony, o Velikonocích a dalších významných příležitostech otvírají lázně Jeseník hrobku svého zakladatele Vincence Priessnitze; nevelkou novogotickou stavbu si jindy prohlédnete jen zvenčí v lesoparku nad kolonádou.
- A naposled jeden tip na krásně zrekonstruovanou hrobku – jedná se o hrob rodiny Stiassni. Hrobka postavená v roce 1916 se nachází na židovském hřbitově v Brně. Stavba z bílého mramoru byla v roce 2019 zrekonstruována. Na hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby další řady významných osobností.