Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.
Kunsthalle Praha je nové centrum moderního a současného umění, které vzniklo v budově bývalé
Zengerovy měnírny na pražském Klárově. Termín Kunsthalle obecně vyjadřuje uměleckou instituci, která svůj program zakládá na
dočasných výstavách. Cílem je vybudovat v
Praze otevřenou a přátelskou kulturní organizaci pracující na mezinárodní úrovni.
Prostor pro umění 20. a 21. století se silným dramaturgickým a edukativním programem orientovaným na návštěvníky z řad odborníků, i takové, kteří svou cestu k umění teprve objevují. Kunsthalle Praha je soukromá nezisková organizace založená nadací The Pudil Family Foundation.
Budova Zengerovy trafostanice byla postavena na Malé Straně v letech 1930 a 1931 v novoklasicistním stylu, aby svojí fasádou zapadala do okolní zástavby historického centra Prahy. Stejně tak je i provedená rekonstrukce dialogem dvou požadavků, a to zpřístupnění budovy lidem a současně zachování odkazu historické budovy. Autorem proměny stavby je
české architektonické studio Schindler Seko, jehož cílem bylo maximálně zachovat cenné architektonické prvky budovy a zároveň vytvořit výstavní prostor srovnatelný se světovými galeriemi.
Program má
podporovat zejména místní scénu, jeho dalším cílem je
propojovat současné umění s jeho nedávnou minulostí a zasazovat ho do mezinárodního kontextu. Vždy zde bude probíhat více výstav najednou a díky tomu bude galerie stále otevřená. Krátkodobé výstavy budou zaměřené tematicky, jiné budou retrospektivy či věnované konkrétnímu umělci.
Jedinou stálou site-specific instalací, tedy jediným dílem, které je dlouhodobě a trvale vystaveno v
Kunsthalle Praha, je
Kabinet elektrických kuriozit amerického umělce
Marka Diona. Umělecká praxe Marka Diona v sobě kombinuje nejrůznější techniky, od instalací přes plastiky až k asambláži. Americký umělec typicky
tematizuje dějiny konkrétního místa,
využívá nejrůznějších nalezených předmětů a za zpochybnění i rozvinutí tradičních muzeologických přístupů se obrací k vlastnímu vyprávění historie. Jeho dílo pro Kunsthalle Praha,
Kabinet elektrických kuriozit, obsahuje
objekty nalezené v bývalé Zengerově trafostanici od její výstavby v třicátých letech 20. století až do současnosti. Trafostanice, která kdysi dodávala energii městským tramvajovým a trolejbusovým sítím, je symbolem proměny Prahy i radikálního posunu ve způsobu života jejích obyvatel. Naaranžované jako vzácné relikvie leží na policích kabinetu vypínače, žárovky, baterie a další elektrické součástky, které kdysi zprostředkovaly opravdou revoluci modernity.
O Kunsthalle
Autor Jan Schindler, Ludvík Seko, Zuzana Drahotová, Martina Bílková, 2014 – 2022
Zengerova transformační stanice tu vyrostla podle návrhu Viléma Kvasničky v letech 1929 až 1934. Trafostanice ve stylu moderního klasicismu sestává z několika různě vysokých hmot. Projekt adaptace této technicistní stavby na galerii vypracovala v letech 2014 až 2021 kancelář Schindler Seko architekti. Většina původních konstrukcí musela být díky kontaminaci olejem a rtutí i použitím hlinitanového cementu odstraněna a zachován zůstal pouze pečlivě restaurovaný obvodový plášť. Ke vstupu od ulice vede rampa a nahoře na budově vznikl nový prostor galerie, který nahradil původní technologickou střešní terasu. Uvnitř se uplatňuje prostorové uspořádání vycházející z tzv. Raumplanu s různě umístěnými podlažími. Na stěny použili autoři pemrlovaný pohledový beton, evokující technický charakter stavby. V suterénu stále funguje měnírna, ale jinak v Kunstahalle nalezneme kromě rozsáhlých výstavních prostor, také designový obchod.