ÚvodAktualityTOP 10 pražských galerií: stálé expozice, výstavy i nové kavárny
Kultura

TOP 10 pražských galerií: stálé expozice, výstavy i nové kavárny

  • 4. února 2017
Inspirace, jedinečná atmosféra výstavních sálů, prastará i ryze moderní umělecká díla, posezení v kavárně a setkání s přáteli anebo docela prostá změna plánu, když procházku Prahou pokazí deštivé počasí – je tolik důvodů, proč se vydat do některé z velkých pražských galerií! Kam se necháte vylákat právě teď?

Ryzí moderna: Veletržní palác a Museum Kampa

Bije vaše srdce pro moderní umění? Pak je vaším cílem Národní galerie a obří Veletržní palácPraze 7, kde v sedmi podlažích uvidíte tisíce uměleckých děl 19., 20. a 21. století, nemluvě o krátkodobých výstavách, zrcadlících široké spektrum současných snah a trendů. Nejzvučnější jména? Pablo Picasso, Georges Braque, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Gustav Klimt a mnoho dalších. Novinkou letošního roku bude monumentální instalace, první z plánované série děl vyjadřujících postoje konkrétních umělců, kterou slavný čínský tvůrce Aj Wej-wej vytvořil speciálně pro interiér Velké dvorany Veletržního paláce. K vidění bude od pátku 17. března až do začátku ledna 2018. A nezapomeňte se zastavit ve zdejší kavárně, ve světlem zalitém Café Jedna!

Na sbírku středoevropského moderního umění s kolekcemi dvou výrazných osobností 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, láká Museum Kampa. Také tady se pořádají krátkodobé akce; aktuálně je to výstava Příliš mnoho zubů. Název vyšel z jednoho z dosud neznámých obrazů Eduarda Ovčáčka, zobrazujícího hlavu s příliš mnoha zuby, v centru pozornosti ovšem stojí československé umění šedesátých let 20. století. Výstava bude k vidění do 23. dubna.
 

Anežský klášter zve na staré umění a nové zahrady  

Sbírky starého umění Národní galerie neslibují jen silné umělecké zážitky, ale také možnost navštívit prastaré pražské paláce a kláštery. Tak například Anežský klášter se sbírkami středověkého umění v Čechách a střední Evropě, který založila ve 30. letech 13. století přemyslovská princezna Anežka Česká společně se svým bratrem králem Václavem I., patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Kromě sbírek umění si můžete od loňského podzimu projít nový prohlídkový okruh věnovaný historii areálu s lapidáriem, ambitem, černou kuchyní a refektářem. Celoročně a zdarma jsou přístupné obě klášterní zahrady s prohlídkovým okruhem architekturou kláštera a sochařskými díly předních českých umělců. A navíc vás pozveme na výstavu: jmenuje se Očím skryté, bude probíhat od konce února až do poloviny září a nabídne nezvyklé pohledy pod malbu, na přípravné rozvrhy kompozic i technologii vzniku vybraných děl.
 

Staré umění a výstava Františka Skály

Za starým uměním se můžete vydat také do Šternberského, Schwarzenberského a Salmovského paláce na Hradčanském náměstí; v prvním je k vidění evropské umění od antiky až do konce 18. století, v druhém české barokní umění a ve třetím nejvýznamnější díla malířství a sochařství 19. století od klasicismu k romantismu. A koho láká umění Asie a Afriky, ten by se měl vypravit do paláce Kinských na Staroměstském náměstí.

Národní galerie využívá jako výstavní prostor Valdštejnskou jízdárnu; právě tam můžete ve čtvrtek 9. března přijít na vernisáž výstavy Františka Skály. Přehled prací z posledních přibližně třinácti let pojatý jako série pavilonů či „muzeí v muzeu“ potrvá až do začátku září.
 

Současné umění: Galerie Rudolfinum & Leica Gallery

Na Alšově nábřeží stojí jedna z nejznámějších novorenesančních staveb Prahy a zároveň sídlo České filharmonie, Rudolfinum. Stejnojmenná galerie nemá vlastní sbírky a soustředí se na pořádání výstav současného výtvarného umění s bohatou škálou doprovodných programů. Do neděle 19. března potrvá současná výstava fotografií Juergena Tellera, jednoho z nejžádanějších současných fotografů, který se v roce 1991 proslavil snímky kapely Nirvana a ikonickými záběry Kurta Cobaina. Úplnou novinkou je Café Rudolfinum, po rekonstrukci otevřené letos v únoru.

Poslední pozvánka platí pro Leica Gallery, která se zaměřuje výhradně na fotografie. Současná výstava Tiché dialogy představuje dílo Jaroslava Kučery, který se tentokrát nezaměřil na obvyklé a pověstné „lidi na společenském okraji“, ale na zdánlivé banality, které nás obklopují. Výstava končí v neděli 2. dubna.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Valdštejnská jízdárna Kultura

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

1. 1.31. 12.
Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 15 let.

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby Kultura

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: japonské malby

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem. V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od května 2022 je objekt otevřen, návštěvníci si zde prohlédnou výběr zenového umění.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen Kultura

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Leica Gallery Prague Kultura

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Galerie Rudolfinum Kultura

Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově pražského Rudolfina. Galerie je samostatným hospodářským střediskem České filharmonie a spadá pod působení Ministerstva kultury České republiky.

Café Rudolfinum Gurmánská turistika

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro Kultura

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě Kultura

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách Kultura

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

15. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha
Venkovní kluziště v Praze startují bruslařskou sezónu

Venkovní kluziště v Praze startují bruslařskou sezónu

15. listopad 2024 5:38
Zimní sporty, Praha
17. listopad zve v Praze na Koncert pro budoucnost

17. listopad zve v Praze na Koncert pro budoucnost

14. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha
Korzo Národní zve na oslavu 17. listopadu

Korzo Národní zve na oslavu 17. listopadu

14. listopad 2024 10:00
Zážitky, Praha