ÚvodČeská nejHistorickéĎáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě
Historické

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.
Největší rukopisná kniha světa má gigantické rozměry 920×505×220 milimetrů. Je psaná latinsky a zdobí ji bohaté barevné iluminace a iniciály, často přes celou výši stránky. Původně obsahovala 320 pergamenových listů s rozměry 890×490 milimetrů, ale osm listů bylo vyříznuto a nenávratně se ztratily. Kniha je svázaná v dřevěných deskách potažených světlou kůží s kovovým zdobením a váží 75 kilogramů.

Ďáblova bible je jedinečně dochovaná ukázka románského knižního umění, fascinující je i její jednotný styl a legenda provázející její vznik. Písmo se téměř od začátku až do konce nemění, záhadou je i zdroj materiálu. Podle odhadů byla na výrobu pergamenu potřeba kůže ze 160 oslů či mezků, což bylo ve 13. století pro chudý benediktinský klášter v Podlažicích ve východních Čechách nepředstavitelné množství.

Klášter zničili v roce 1421 husité a dnes jej připomíná jen později postavený kostel sv. Markéty Antiochijské. V té době ale Codex Gigas už v Podlažicích nebyl, záznamy o životě benediktinské komunity vepsané v Ďáblově bibli končí v roce 1229. Kniha se postupně stala majetkem cisterciáckého kláštera v Sedlci v Kutné Hoře, benediktinů v Břevnově a kláštera v Broumově. V roce 1594 ji do své pozoruhodné umělecké sbírky získal císař Rudolf II. Na Pražském hradě Ďáblova bible zůstala i po císařově smrti, až do osudného léta roku 1648, kdy ji jako válečnou kořist třicetileté války odvezli Švédové. Kniha je dodnes uložena v Královské knihovně ve Stockholmu a Švédsko opouští jen výjimečně. Do Čech se vrátila jen jednou, od září 2007 do března 2008, kdy byla vystavena v pražském Klementinu. Maketu knihy, která velikostí odpovídá originálu, je k vidění v Městském muzeu v Chrasti.
 
Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Krajina na konci světa téměř na česko-polských hranicích, chráněná věncem stolových hor a skalních stěn – to je dnešní Broumovsko. Vraťte se v časech přesně o osm set let zpátky, do roku 1213. Právě tehdy daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, našla až do konce srpna domov v Broumovském klášteře. Přijeďte se podívat na výstavu, projděte se po Broumově a okolí a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšenských Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích Památky

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.