ÚvodČeská nejHistorickéĎáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě
Historické

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.
Největší rukopisná kniha světa má gigantické rozměry 920×505×220 milimetrů. Je psaná latinsky a zdobí ji bohaté barevné iluminace a iniciály, často přes celou výši stránky. Původně obsahovala 320 pergamenových listů s rozměry 890×490 milimetrů, ale osm listů bylo vyříznuto a nenávratně se ztratily. Kniha je svázaná v dřevěných deskách potažených světlou kůží s kovovým zdobením a váží 75 kilogramů.

Ďáblova bible je jedinečně dochovaná ukázka románského knižního umění, fascinující je i její jednotný styl a legenda provázející její vznik. Písmo se téměř od začátku až do konce nemění, záhadou je i zdroj materiálu. Podle odhadů byla na výrobu pergamenu potřeba kůže ze 160 oslů či mezků, což bylo ve 13. století pro chudý benediktinský klášter v Podlažicích ve východních Čechách nepředstavitelné množství.

Klášter zničili v roce 1421 husité a dnes jej připomíná jen později postavený kostel sv. Markéty Antiochijské. V té době ale Codex Gigas už v Podlažicích nebyl, záznamy o životě benediktinské komunity vepsané v Ďáblově bibli končí v roce 1229. Kniha se postupně stala majetkem cisterciáckého kláštera v Sedlci v Kutné Hoře, benediktinů v Břevnově a kláštera v Broumově. V roce 1594 ji do své pozoruhodné umělecké sbírky získal císař Rudolf II. Na Pražském hradě Ďáblova bible zůstala i po císařově smrti, až do osudného léta roku 1648, kdy ji jako válečnou kořist třicetileté války odvezli Švédové. Kniha je dodnes uložena v Královské knihovně ve Stockholmu a Švédsko opouští jen výjimečně. Do Čech se vrátila jen jednou, od září 2007 do března 2008, kdy byla vystavena v pražském Klementinu. Maketa knihy, která velikostí odpovídá originálu, je k vidění v Městském muzeu Žamberk.
 
Městské muzeum Žamberk Kultura

Městské muzeum Žamberk

Stálá expozice dokladuje historii města a rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. Chloubou sbírek jsou práce řezbářů, sklářů, kovářů, hrnčířů i zámečníků. Prohlédnout si zde můžete také expozici novogotické lékárny a Codex Gigas – Ďáblovu bibli.

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Krajina na konci světa téměř na česko-polských hranicích, chráněná věncem stolových hor a skalních stěn – to je dnešní Broumovsko. Vraťte se v časech přesně o osm set let zpátky, do roku 1213. Právě tehdy daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích Památky

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.