ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum města Brna
Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.
Muzeum města Brna sídlilo nejprve v (r. 1904)  historických prostorách bývalého domu moravských stavů (dnešní Nové radnice), na hrad Špilberk se přestěhovalo v roce 1960. Kromě expozic na Špilberku pod něj spadá také Měnínská bránamuzeem hračekVila Tugendhat a Arnoldova vila.
 
Největším exponátem Muzea města Brna je pozdně barokní lékárna z kláštera brněnských alžbětinek. V expozici Od hradu k pevnosti můžete zase vidět nálezy z hradní studny a dozvědět se informace o kostře neznámého vojáka, nalezené při čištění studny.

Jedny z nejvzácnějších exponátů muzea naleznete v expozici Brno na Špilberku – jedná se o truhlice na moravské zemské desky, pocházející z 16. století a zdobené znaky předních moravských šlechtických rodů. Ve stejné expozici je možné vidět vystavené fragmenty Židovské brány, jež byla jedinou branou, kterou mohli ke vstupu do města používat židé.
 

Muzejní expozice na Špilberku

Příběh hradu – expozice se zaměřuje na stavební vývoj hradu, ukazuje změny od jeho vzniku do současné doby, prezentuje archeologické nálezy, zabývá se i problematikou hradní studny. Unikátní je návštěva prostor, které nebyly dosud veřejnosti zpřístupněny, jako je například Renesanční salonek s jediným zachovaným renesančním oknem na Špilberku a rozměrnými obrazy habsburských panovníků. Dále je v rámci okruhu přístupné tzv. Vlaštovčí hnízdo, společenský prostor vybudovaný v letech druhé světové války pro důstojníky wehrmachtu s původními, krásně zdobenými kachlovými kamny.

Kasematy – věznice – tematicky navazuje na kasematy, představuje hrad Špilberk jako pověstné vězení habsburské monarchie v 18. a 19. století, které bylo pověstné po celé Evropě. Systém dlouhých chodeb s valenou klenbou přitom vznikl až v době baroka, kdy se hrad Špilberk měnil na pevnost. Jako vězení se kasematy používaly jen necelé století – veřejnost je ale navštěvuje už 135 let. Klenuté chodby byly vestavěny do dvou původních příkopů: na severní straně vede Josefínský trakt, na jižní pak Leopoldův trakt. Jejich útrobami prošlo mnoho těžkých zločinců z celé monarchie.

Vodojemy na Špilberku – věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které po téměř 100 letech získaly nové využití. Dvě obří nádrže špilberských vodojemů z let 1870 a 1900 sloužily jako zásobárna vody pro město Brno přibližně do 20. let 20. století. Po desítkách let chátrání se vodojemy v letech 2017 až 2019 konečně dočkaly rekonstrukce.

Bastion – opevnění – rozkaz Raduita de Souches v roce 1645 zněl „Posílit opevnění na západní straně“. Rozkaz císaře Napoleona v roce 1809 zněl „Odstřelit“. A vše, co se dělo mezi tím, se dozvíte na této prohlídce. Stát zůstala jen část tunelu průjezdu a brána s portálem, dnes jsou v útrobách bastionu k vidění i zbytky původních základů.

Okruh Muzeum – vstupenka Okruh Muzeum platí na všech sedm stálých expozic: Od hradu k pevnosti, Žalář národů, Brno na Špilberku, O nové Brno, Rakouská Morava, Moderna, Od moderny po současnost.
 

Okruh Muzeum na Špilberku

Barokní lékárna – největší exponát jedné z nejstarších částí sbírky Muzea města Brna, unikátní soubor lékárnického inventáře z 18. století s více než 500, mnohdy až fantaskními, položkami. To jsou superlativy, které vystihují znovuotevřenou expozici Barokní lékárny, kterou si mohou návštěvníci prohlédnou v nových prostorách hradu Špilberku. Barokní lékárna je pojmenování pro soubor lékárenského mobiliáře a vybavení lékárny původně z kláštera řádu sv. Alžběty na Červeném kopci na Starém Brně z doby jeho založení v polovině 18. století. Kromě výjimečného pohledu na dřevěný mobiliář z 18. století a pestrou řadu lékárenských nádob – stojatek, nabízí MuMB v expozici také speciální interaktivní program a kreativní prohlídky nejen pro děti, díky kterým se návštěvník dozví více o těch nejzajímavějších preparátech a substancích, které alžbětinky používaly k léčení.
 
Brno na Špilberku – první tematický okruh je věnován nejstaršímu historickému období Brna. Druhý je zaměřen na život středověkého města, který přibližují výrobky z dílen středověkých hrnčířů, sklářů, kovářů, mečířů a také názorný model tehdejšího Brna. Třetím tématem historické expozice je Brno na přelomu 16. a 17. století, kdy soupeřilo s Olomoucí o postavení hlavního zemského města. V této části je možné zhlédnout unikátní truhlice k ukládání zemských desek, zdobené znaky předních moravských šlechtických rodů, renesanční nábytek, zbraně a kromě dalších exponátů i znaky moravských pánů a rytířů, účastnících se aktivně stavovského povstání a posléze uvězněných na Špilberku. Atraktivním exponátem, který jistě zaujme malé i velké návštěvníky, je náznaková rekonstrukce Židovské brány, která stála ještě na počátku 19. století v ústí dnešní Masarykovy ulice.

O nové Brno – po rozpadu rakousko-uherské monarchie a po vzniku samostatného Československa v roce 1918 nastartovalo stavební konjunkturu ustanovení Brna hlavním městem země Moravy a jeho rozšíření o nejbližší okolní obce v roce 1919. Z dříve převážně německého průmyslového města se silnými vazbami k Vídni se stalo významné hospodářské a administrativní centrum mladého Československa. Budovala se sídla centrálních správních úřadů, ale také politických, vědeckých, kulturních a školních institucí. Přirozený přírůstek a také příchod nových obyvatel vyvolal rozsáhlou bytovou výstavbu. Meziválečná architektura všeobecně známá schematicky pod pojmem brněnský funkcionalismus je dodnes bezesporu mezinárodním fenoménem.
 

Galerijní expozice

  • Galerie města Brna – Rakouská Morava
  • Moderna – Galerie moderního umění
  • Galerie města Brna – Od moderny po současnost


Muzeum města Brna
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2023 – za publikaci František Kalivoda (1913–1971): Vize a návraty modernismu
2020 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2020 – za publikaci Evropan Adolf Loos: Nejen brněnské stopy,
ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně
2019 – Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku 2019 – za projekt „Baron Trenck: Nová tvář legendy“
2019 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2019 – za publikaci Vize modernosti: Rudolf Sandalo 1899–1980
2018 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2018 – za publikaci Nový dům Brno 1928
2014 – Zvláštní ocenění udělené na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Velká válka 1914–1918“, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, Moravským zemským muzeem, Moravskou galerií v Brně, Národním technickým muzeem, Vojenským historickým ústavem Praha, Českou poštou, s. p. – Poštovním muzeem, Národním muzeem a Národním památkovým ústavem
2012 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2012 – za publikaci „Mies v Brně. Vila Tugendhat.“
2007 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2007 – za výstavu „Jiří Kroha (1893–1974) – architekt, malíř, designér, teoretik – v proměnách umění 20. století“
2007 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „Jiří Kroha (1893–1974) – architekt, malíř, designér, teoretik – v proměnách umění 20. století“2003 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – Cena Českého výboru ICOM – za internetovou Encyklopedii dějin Brna (www.encyklopedie.brna.cz)
2004 – Cena „Pojďte s námi do muzea“ vyhlašovaná pod záštitou agentury CzechTourism – za akci „Psal se rok 1904…“
2003 – za publikaci „Římané a Germáni – nepřátelé, rivalové, sousedé“ a za publikaci „Jindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně“

Aktuality