ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMuzeum v přírodě Vysočina
Památky

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.
Muzeum v přírodě Vysočina spravuje a nabízí prohlídku nejen lidových staveb přenesených (převážně expoziční areál Veselý Kopec), ale i zachráněných na původním místě (památková rezervace Betlém Hlinsko).
 

Betlém

Památkovou rezervaci lidové architektury zvanou Betlém naleznete v Hlinsku na pravém břehu řeky ChrudimkyRoubené domky si zde začali stavět drobní řemeslníci od poloviny 18. století. Původním převažujícím řemeslem zdejších obyvatel bylo hrnčířství, na konci 19. století převládlo tkalcovství. Od konce 19. století a zejména v první třetině 20. století se Betlém stal domovem pro rodiny továrních dělníků. Jakoby zázrakem si tato hlinecká část uchovala svůj původní urbanistický ráz až do 80. let 20. století. Díky snaze pracovníků památkové péče a dalších nemnoha nadšenců se podařilo v roce 1987 prosadit záchranu alespoň části objektů. První opravené domky byly návštěvníkům zpřístupněny v roce 1993, roku 1995 byla část hlineckého Betlému prohlášena památkovou rezervací.
 

Veselý Kopec

Veselý Kopec je půvabné místo na rozhraní Železných hor a Žďárských vrchů. Právě sem byly od 70. let 20. století přenášeny stavby z části oblasti zvané České Horácko. Jediný objekt stojící na původním místě je usedlost u Pilných č. p. 4, která patří k nejstarším dokladům lidového stavitelství v oblasti Železných hor. Zdejší roubenky přinášejí svědectví o bydlení a hospodaření drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Na Veselém Kopci je soustředěna také jedinečná kolekce technických památek na vodní pohon. Patří k nim mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejna a pila. 

 

Historie muzea

Na výjimečný rozsah hodnotných památkových objektů v obci Vysočina na Hlinecku upozornil již v polovině 60. let 20. století PhDr. Jaroslav Herout. Ve stejné době začal pan Luděk Štěpán, zakladatel muzea, provádět první průzkumné práce věnované lepšímu poznání bohatství lidového stavitelství v tomto kraji. V jeho hlavě se zrodila myšlenka vybudovat na Veselém Kopci expozici lidového stavitelství. V roce 1972 byl zpřístupněn první interiér – tkalcovská světnička – v usedlosti č. p. 4. Následně se již začaly přenášet a rekonstruovat další objekty typické pro oblast Českomoravské vrchoviny.

Od roku 1972 si areál lidového stavitelství na Veselém Kopci postupně získával oblibu návštěvníků. V současnosti se jejich počtem řadí k nejnavštěvovanějším památkám v Pardubickém kraji i v rámci republiky.

V roce 1993 se muzeum rozšířilo o další areál – nynější památkovou rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku. První objekty byly na Betlémě v Hlinsku zpřístupněny návštěvníkům v roce 1993.

Název muzea zněl v letech 1982–2018 Soubor lidových staveb Vysočina.
 

Prohlídkové okruhy

Muzeum Vysočiny nabízí pět prohlídkových okruhů:

Veselý Kopec- 90 minut, s průvodcem či bez, dospělí 150 Kč, děti 6-15 let 80 Kč, studenti a senioři 130 Kč, rodinné 300 Kč

Betlém Hlinsko: Expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka- 45 minut, dospělí 60 Kč, děti 6-15 let, studenti a senioři 50 Kč, rodinné 120 Kč

Betlém Hlinsko: Řemeslnická obydlí- 60 minut, dospělí 130 Kč, děti 6-15 let 70 Kč, studenti a senioři 110 Kč, rodinné 260 Kč

Betlém Hlinsko: Betlém na dotek- 90-120 minut, speciální okruh pro zrakově znevýhodněné, nutná rezervace předem

Vodní kovací hamr ve Svobodných Hamrech- 15 minut, dospělí 30 Kč, děti 6-15 let, studenti a senioři 20 Kč, rodinné 60 Kč
 

Bezbariérový přístup

Od dubna 2024 na Veselém Kopci a v Betlému Hlinsko je možné využít novou službu, a sice prohlídku tlumočenou do znakového jazyka. Pokud máte o tuto službu zájem, neváhejte nás kontaktovat.

Termín prohlídky v rámci běžné otevírací doby (kromě dnů, kdy se na Veselém Kopci konají jarmarky) je třeba dohodnout alespoň 14 dní předem.

Provozovatel

Muzeum v přírodě Vysočina

Příčná 350
539 01 Hlinsko
Tel.:
+420 469 326 415
Email:
muzeumvysocina@nm...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.nmvp.cz/
GPS:
49,763243 15,906148
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality