ÚvodAktualityBetlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám
Památky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

  • 28. března 2024
Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Velikonoce na BetléměVelikonoční výstava Velikonoce na Betlémě, kterou naleznete v roubených domcích památkové rezervace Betlém Hlinsko od 19. března do 13. dubna 2024, představuje tradiční velikonoční obyčeje. Dozvíte se například, jaké obyčeje provázely Zelený čtvrtek, Velký pátek nebo Bílou sobotu. Zajímá vás, proč se v minulosti kraslice zdobily a jaké jsou tradiční způsoby zdobení velikonočních vajíček? I na tyto zvídavé otázky vám výstava odpoví.

Expozici ve všech roubených objektech hlineckého skanzenu přibližující jarní obyčeje, pečivo, zvykoslovné předměty a kraslice si můžete zpříjemnit také nákupem velikonočních dárků v prodejně s upomínkovými předměty, kam své výrobky dodávají lidoví řemeslníci. V sobotu 30. března se na Betlémě chystá oblíbená ukázka a dílna zdobení kraslic voskem. Vstupné na výstavu je za 140 Kč, děti mají vstup za 120 Kč a rodinná vstupenka je k mání za 280 Kč.
Svatováclavský jarmark v Hlinsku

28. 9.
Svatováclavský jarmark v Hlinsku

Přijměte pozvání na náš tradiční Svatováclavský jarmark, který se bude konat ve čtvrtek 28. září 2023 od 9 do 17 hodin v prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou.

Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole.

Hlinsko

Hlinsko

Město v údolí mezi Železnými horami a Žďárskými vrchy prý dostalo jméno podle hrnčířské hlíny. Hrnčířství patřilo vedle tkalcovství k jednomu z tradičních řemesel a obdivovat je tu můžete i dnes – jedním z nejpřitažlivějších cílů totiž je památková rezervace lidové architektury zvaná Betlém.

Muzeum v přírodě Vysočina Památky

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka Kultura

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Stylová roubenka Hlinsko Ubytování

Stylová roubenka Hlinsko

Roubenka, která prošla celkovou rekonstrukcí, leží sice přímo ve městě, ale je tu klid. Nachází se na kraji historické části města zvané Betlém, který spadá pod Soubor lidových staveb Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky Letní sporty

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky

Stezka na své dlouhé a náročné trase, jejíž osu tvoří řeka Chrudimka a také rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory, seznamuje s historickými, kulturními a přírodními zajímavostmi zdejšího kraje. Měří 82 km a začíná u pramene řeky nedaleko Svratky a končí v Chrudimi.

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy Zážitky

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy

Soubor lidových staveb Vysočina nabízí zajímavý program. V památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku je možné využít speciální nabídky určené organizovaným skupinám žáků základních škol a studentům středních škol.