ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNaučná stezka Koněspřežní železnice v okolí města Velešína
Příroda

Naučná stezka Koněspřežní železnice v okolí města Velešína

Trasa o délce 14 km začíná poblíž železniční zastávky Velešín město, pokračuje přes pozůstatky bývalé koněspřežky, příjemnou polní a lesní cestou zpět do Velešína. Turistům nabízí nejen pěknou procházku, ale také krásný výhled na vodní nádrž Římov.
Vedle muzea v Českých Budějovicích, muzea v Bujanově, expozice v Římově a naučné stezky u Dolního Dvořiště připomíná unikátní koněspřežku České Budějovice – Linec i naučná stezka u Velešína.

Vede přesně ve stopách koněspřežky od železniční zastávky Velešín-město k Penzionu Holkov. Na vlastní kůži se tak můžete alespoň částečně vcítit samotných koní, kteří po této cestě běželi a táhli vagony se solí, dřevem a později i s cestujícími.

Na stezce v okolí Velešína se seznámíte se zajímavou historií celého projektu, i s nesnázemi, které ho provázely hlavně v jeho prvopočátcích. Dodnes jsou zde dochovány a chráněny části náspů, mostky a další stavby. Trasa je dlouhá necelých 14 km a vede po zpevněném i nezpevněném povrchu. Určité kratší úseky trasy (k mostkům) vedou po louce např. podél současných stávajících železničních náspů.

Na zajímavou cestu historií se můžete vydat od náměstí J. V. Kamarýta, kde se nachází muzeum s modelem koňky. K vlakovému nádraží se pak dostanete ulicí Českobudějovickou.
 

Z historie koňky České Budějovice – Linec

Koněspřežná dráha České Budějovice – Linec byla první veřejná koněspřežná železnice na evropském kontinentu. Fungovala v letech 1827–1836. Hlavním důvodem budování koňských drah bylo snížení dopravních nákladů a mnohonásobné zrychlení přepravy zboží. Kůň byl po kolejích schopen utáhnout několikanásobně těžší náklad nežli na formanském voze po hrbolatých formanských cestách. Samotná éra koněspřežných drah ale netrvala dlouho. Již po třech desetiletích provozu už byla budějovicko-linecká "koňka" beznadějně zastaralá a koňská síla byla nahrazena parou.

Aktuality