Obec Chelčice je rodištěm světoznámého středověkého náboženského reformátora a filozofa Petra Chelčického (1390 – 1460). Prohlédnout si zde můžete jeho památník s interaktivními prvky středověké doby Chelčického.
Památník představuje jak samotnou osobnost Petra Chelčického, tak i jeho odkaz na Chelčicku. Pro výpravy a skupiny zájemců o osobnost Petra Chelčického je možné po předešlé domluvě uskutečnit prohlídku s výkladem. Památník se nachází v protější budově Chelčického domova sv. Linharta a prohlídku si je možné sjednat od 1. dubna do 31. října, památník bude otevřen pouze po předešlé telefonické domluvě.
Památník vznikl rekonstrukcí někdejší sýpky na chelčické návsi. Sýpka pocházející zřejmě z 18. století byla pro tento účel vybavena pozoruhodně architektonicky ztvárněnou expozicí, jejímž autorem je architekt Petr Kovář. Veškerý nábytek je až na výjimky zavěšený na provazech a jako vynikající a zvláštní mobiliář slouží i klasické sítě, jako připomínka Chelčického pojednání "Sieť viery pravé" o ideální církvi. Síť symbolizuje náboženství a církev, která má chránit věřící. Trhají ji králové, papež a císař – v traktátu popsáni jako velryby. Dílo velmi oslovilo Lva Nikolaje Tolstého. Hlavní myšlenkou je neprotivení se zlu násilím a odmítání násilí jako takového už v principu.
Při návštěvě památníku dostanete prostor si v tzv. badatelně vyzkoušet psaní husím brkem, prohlédnout si historické texty, fotokopii již zmíněné knihy a poznat blíže Chelčického názory, který patřil k jedněm z největších učenců středověku.
Kdo byl Petr Chelčický
Velký středověký myslitel a filozof Petr Chelčický (vlastním jménem Petr Záhorka ze Záhorčí) byl pravděpodobně zemanem (nižší venkovská šlechta), neboť nemusel sám pracovat, ale mohl se věnovat vzdělávání a psaní. Patřiil k velkým vyznavačům učení Jana Husa, ale po jeho smrti se od husitského hnutí odklonil. Neuznával násilí a jediný boj, který připouštěl, byl vnitřní duševní boj člověka se sebou samým.