Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.
Budova koleje byla vystavěna v letech 1694-1700 podle projektu kroměřížského řádového architekta Giovanniho Pietra Tencally. V některých místnostech jsou klášterní klenby s velkými koutovými lunetami. Zvláště cenná je štuková výzdoba a malby stropu refektáře (jídelny). Další chloubou kláštera je původní oblázková dlažba z kamenů z řeky Lubiny. Po roce 1945 se budova stala sídlem Městského muzea, které bylo v Příboře založeno již roku 1912.
Nejvýznamnější kulturní památkou, budovanou po dlouhá desítiletí od vzniku piaristické koleje, je její
knihovna. Knihy, které byly získávány od roku 1694 až do zrušení koleje počátkem sedmdesátých let 19. století, tvoří dnes
soubor 4500 svazků. Zachovalo se v ní
třicet prvotisků a převážná většina knih pochází z 16.-18. století.
Dnes je v překrásných prostorách klášterní koleje
muzeum, které vás zasvětí do tradičních, mnohdy již zaniklých výrobních
postupů zpracování přírodních materiálů.
Centrum tradičních technologií v Příboře je zaměřeno na výzkum a prezentaci rukodělných dovedností. Pro návštěvníky je zpřístupněno malé interaktivní „
experimentárium“, ve kterém si můžete mnohé materiály osahat a některé techniky i přímo vyzkoušet.
Zajímavost: Ve stálé expozici mimo jiné také uvidíte košili z kopřivové vlákna, na kterou bylo použito více než dva tisíce stonků kopřiv.