ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPřírodní památka Slanisko u Škrle
Příroda

Přírodní památka Slanisko u Škrle

V lokalitě u Škrle na Chomutovsku se vyskytuje velmi vysoké zasolení půdy, proto je zde snaha zachovat přirozený výskyt slanobytných a teplomilných ohrožených druhů rostlin.
Přírodní památkou bylo vyhlášeno území u obce Škrle na Chomutovsku o rozloze 3,48 ha v roce 2002. Posláním přírodní památky je zachovat význačné halofytní lokality s druhově bohatým výskytem slanobytných a xerotermních druhů a ochrana populací kriticky ohrožených druhů rostlin.

Na území se nacházejí rostliny "mořského pobřeží". Slaniska jsou místa se zajímavou půdou, obsahují velký podíl solí, které se do půdy dostávají třeba vzlínáním. Sole pocházejí z období, kdy zde bývalo pradávné moře. Dnes tvoří solí nasycené usazeniny místní horninové podloží. Na rozdíl od přímořských slanisek, která obsahují hlavně chlorid sodný, je salinita půd v severozápadních Čechách způsobena rozpustnými sírany, hlavně síranem hořečnatým (hořká sůl). Slanisko u Škrle se nachází v údolí říčky Chomutovky a jde o místo, které je ve srážkovém stínu, voda tu vzlíná a rychle se odpařuje. Z pohledu české přírody jde o mimořádný unikát.

Ze zvláště chráněných druhů zde roste prorostlík nejtenčí, hvězdnice zlatovlásek, jitrocel přímořský brvitý, kozinec dánský či kuřinka solná. Slanisko se stalo domovem pro řadu ptáků, například krutihlava obecného, pěnici vlašskou nebo strnada lučního.

Aktuality