ÚvodČeská nejOsobnostAntonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel
Osobnost

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.
Světoznámý hudební skladatel, pedagog, dirigent a violista Antonín Dvořák se narodil ve středočeské Nelahozevsi. Všichni Antonínovi předci z otcovy strany byli řezníci nebo hostinští, a tak se předpokládalo, že prvorozený syn zdědí živnost, přednost ale dostala hudba. V šestnácti letech Dvořák odešel do Prahy na varhanickou školu. Profesionální dráhu zahájil jako violista v soukromém orchestru, poté hrál jedenáct let v orchestru Prozatímního divadla a tři roky zastával místo varhaníka u sv. Vojtěcha. Skladatelské práci se začal intenzivně věnovat v roce 1875, kdy obdržel státní stipendium, každoročně udělované mladým a talentovaným nemajetným umělcům. Získal je celkem pětkrát za sebou.

V té době se seznámil s herečkou Josefinou Čermákovou (1849–1895); měla čtyři sestry a Dvořák si tak v rodině přivydělával hodinami klavíru. Zatímco Josefina se později provdala za hraběte Václava Kounice, Dvořák si vzal její mladší sestru Annu (1854–1931). Rodina se setkávala ve Vysoké u Příbrami, kde hrabě Kounic pro svou ženu postavil malý zámeček. Dvořákovi sem několik let jezdili, až nakonec od švagra odkoupili ovčín se špýcharem a nechali ho přebudovat v příjemný dům, nyní zvaný vila Rusalka. Dvořák se tu s nadšením věnoval svým zálibám – sadaření, chovu holubů a komponování.

V 80. letech 19. století nabrala Dvořákova kariéra strmý vzestup: celkem devětkrát navštívil Anglii, kde v premiéře představil například Sedmou symfonii napsanou pro Londýn či oratorium Svatá Ludmila pro festival v Leedsu. V roce 1890 odjel na turné do Ruska a byl jmenován profesorem pražské konzervatoře, o dva roky později mu nabídli post ředitele Národní hudební konzervatoře v New Yorku. Ve Spojených státech amerických nakonec Dvořák zůstal dva a půl roku a v lednu 1893 začal komponovat symfonii č. 9 e moll Z Nového světa. Léto trávil s rodinou ve vesnici Spillville ve státě Iowa, kde dodnes žijí potomci českých emigrantů.

Po návratu ze Spojených států opět vyučoval na pražské konzervatoři, kde mezi jeho žáky patřili budoucí skladatelé Oskar Nedbal, Vítězslav Novák a Josef Suk; ten si vzal za ženu Dvořákovu nejstarší dceru Otýlii.

Když byla v roce 1896 založena Česká filharmonie, Antonín Dvořák coby nejslavnější žijící hudební skladatel v budově Rudolfina dirigoval zahajovací koncert, složený z vlastních děl. V dubnu 1901 rakouský císař František Josef I. povýšil Dvořáka do šlechtického stavu jako rytíře a stal se členem Panské sněmovny Říšské rady ve Vídni. Jeho dílo završily tři opery, komická Čert a Káča, lyrická a nejhranější Rusalka a exotická Armida. Dvořák zemřel v Praze 1. května 1904 a jeho hrob můžete navštívit na Vyšehradském hřbitově.
 

Kde se setkáte s Antonínem Dvořákem?

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

V Česku je několik jezírek, která prý inspirovala hudebního skladatele Antonína Dvořáka a libretistu Jaroslava Kapila ke vzniku slavné opery Rusalka. To nejznámější Rusalčino jezírko leží u Vysoké u Příbrami, kam Dvořák rád jezdíval; zprvu na návštěvy k příbuzným, posléze do vlastní usedlosti.

Poznejte místo, kde žil malý Antonín Dvořák

Poznejte místo, kde žil malý Antonín Dvořák

Nelahozeves leží asi třicet kilometrů od Prahy a jak už její název napovídá, nepyšní se ani titulem města, a tak její bohatství těžko můžeme hledat ve velikosti. Právě naopak. Když se zde v roce 1841 narodil Antonín Dvořák, stálo tu jenom šestačtyřicet domů.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Zlatá stezka Českého ráje Příroda

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Dvořákovo nábřeží v Praze Památky

Dvořákovo nábřeží v Praze

Dvořákovo nábřeží se nachází u pravého břehu Vltavy a vede od ulice Na Rejdišti vedle Čechova mostu ke Štefánikovu mostu. Bylo vybudováno při asanaci v roce 1904 a název po světoznámém skladateli nese od svého samého počátku. Naleznete zde přístaviště Čechův most a přístaviště Na Františku.

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka Příroda

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka

Rusalčino jezírko se nachází v rozlehlém lese, asi 400 m od zámku ve Vysoké u Příbramě. Často k němu chodíval Antonín Dvořák, jemuž jezero vzniklé po těžbě rašeliny bylo velkou inspirací k jeho nejznámější opeře Rusalka.

Dvořákovy sady v Karlových Varech Příroda

Dvořákovy sady v Karlových Varech

Dvořákovy sady najdete na začátku lázeňské zóny po pravé straně na cestě mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou. Park nese jméno slavného českého hudebního skladatele světového formátu – Antonína Dvořáka, který je zde také zvěčněn v podobě sochy.

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup Příroda

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Poznejte slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.

Zámek Nelahozeves Památky

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves ze 16. století, jeden z mála dochovaných renesančních zámků v Čechách, leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

7 věcí, které nevíte o... Evropských hlavních městech kultury

Začalo to Athénami: Evropským hlavním městem kultury se staly už v roce 1985. V České republice získala prestižní titul v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň, v roce 2028 se Evropským hlavním městem kultury stanou České Budějovice. Co ale vůbec o iniciativě Evropské unie a udělování zvláštního titulu Evropské hlavní město kultury víme? Pojďte to zjistit s portálem Kudy z nudy.

Císařské lázně v Karlových Varech Památky

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

České muzeum hudby Kultura

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Rodný dům Antonína Dvořáka Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka

Barokní rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je významným cílem milovníků hudby z celého světa. Od 28. června tu můžete nahlédnout do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznat místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho tvorbu.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Nelahozeves

Nelahozeves

Do středočeské obce na břehu Vltavy se jezdí zejména kvůli renesančnímu zámku, kde se každoročně koná řada akcí. Výlet však můžete spojit také s prohlídkou památníku v rodném domě Antonína Dvořáka a kostela sv. Ondřeje, kde budoucí slavný skladatel jako malý chlapec poprvé koncertoval.

Karlovarský symfonický orchestr Karlovy Vary Kultura

Karlovarský symfonický orchestr Karlovy Vary

Karlovarský symfonický orchestr je nestarším orchestrem na území Čech a jedním z nejstarších na světě. Založen byl už roku 1835 skladatelem, houslistou a dirigentem Josefem Labitzkým jako sezónní lázeňské těleso.

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze Památky

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.