ÚvodAktualityOslavte Světový den žen žijících na venkově pěkným výletem
Životní styl

Oslavte Světový den žen žijících na venkově pěkným výletem

Jste žena a bydlíte na venkově? Pak právě vám patří 15. říjen – Světový den žen žijících na venkově. Tento den je věnovaný všem ženám, které na venkově žijí a pracují, většinou v zemědělství. Obětují pohodlí, často za prací dojíždí, a to i v případě, že vedou své vlastní podnikání. Venkovské ženy tvoří víc než čtvrtinu světové populace. Díky jejich práci máme zajištěnou přes polovinu světové potravy! I proto "Světový den venkovských žen" zařadila OSN mezi právoplatné svátky. Hlavním cílem je podpořit tyto ženy a ukázat specifika jejich života.
Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky Památky

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky

Tradiční zástavbu obce Vesec charakterizují roubené obytné a hospodářské stavby převážně patrového uspořádání. Většina staveb pochází z období 18. a 19. století.

Experimentalní zahrada pod Blaníkem Příroda

Experimentalní zahrada pod Blaníkem

Celoročně veřejně přístupná „Bylinná zahrada prababiček“, která obsahuje směs původních léčivých bylin a květin, užívaných již od raného středověku k léčení i v kuchyni, pěstovaných tradičně na Podblanicku a v Čechách.

Rodinná Farma Zdeňka v Porubě u Hustopečí nad Bečvou Životní styl

Rodinná Farma Zdeňka v Porubě u Hustopečí nad Bečvou

Rodinná Farma Zdeňka v Porubě rpdukuje a zpracovává kvalitní kravské mléko a prodejem ze dvora prodává mléčné výrobky, jako je domácí tvaroh, sýry, máslo nebo podmáslí.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci Památky

Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci

Areál Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci patří do souboru nejvýznamnějších památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci, to je venkovská idyla uprostřed města, kde se ale pořád něco děje.

Byšičky – barokní náves ve tvaru okrouhlice Památky

Byšičky – barokní náves ve tvaru okrouhlice

Nedaleko Lysé nad Labem leží vesnice, která patří mezi nejzachovalejší barokní vesnice na území ČR. Byšičky se svou kruhovou návsi jsou stavební památkou chráněnou státem.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Dlaskův statek u Turnova Památky

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm Kultura

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Biofarma Vojetice Životní styl

Biofarma Vojetice

Rodinná farma se nachází v malebné krajině šumavského podhůří na území Přírodního parku Kochánov, 10 km od hranice Národního parku Šumava. Je zaměřena na chov masného skotu (Charolais) a agroturistiku. Je členem Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO.

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek Památky

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem Památky

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Zážitky

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Vlčihorská zahrada Příroda

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti Kultura

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

 Vesnická památková rezervace Ounuz Památky

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.

Farmářská stezka u Sušice Příroda

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Vesnická památková rezervace Lhota u Dubé Památky

Vesnická památková rezervace Lhota u Dubé

Osada Lhota se nachází na severozápad od obce Dubá na Českolipsku. Vyznačuje se Velkým množstvím starých roubených chalup.

Zbytky vesnice Vrchní Orlice na Rychnovsku Památky

Zbytky vesnice Vrchní Orlice na Rychnovsku

Vrchní Orlice je připomínána jako samostatná obec v roce 1603. Rozkládala se na obou březích pravostranného přítoku Divoké Orlice, Hadinského potoka. Ve středu obce kromě kostela byla škola, hostinec, kovárna, mlýn, statek a kovářství. Dodnes se dochoval kostel Sv. Jana Nepomuckého a pár staveb.

Za historií obce Stříbrnice – poznejte obec pod Králickým Sněžníkem Životní styl

Za historií obce Stříbrnice – poznejte obec pod Králickým Sněžníkem

Jméno získala obec podle nalezišť stříbrné rudy. Průměrná nadmořská výška vesnice, jež stoupá údolím Stříbrníku, je 626 metrů.

Muzeum venkovského života Předslavice Památky

Muzeum venkovského života Předslavice

Do muzea vstoupíte barokní branou bývalého statku U Blumů z roku 1848. Muzeum je ukázkou zemědělství a tradičních řemesel.

Kveetkomat Němčičky Životní styl

Kveetkomat Němčičky

Vůbec první automat na květiny v ČR naleznete v jihomoravských Němčičkách u hřbitova. Samoobslužný stánek s květinami provozuje místní farmářka Slávka Horáčková z farmy Ovčí terasy.

Farma Tasov Gurmánská turistika

Farma Tasov

Farma Tasov je rodinný podnik, zabývající se zemědělstvím již po několik generací. Šetrně nakládají s půdou a dbají na dobrou péči o zvířata.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Muzeum venkovského života Besednice Kultura

Muzeum venkovského života Besednice

Muzeum venkovského života v Besednici prezentuje historické pomůcky a techniky používané v zemědělství od začátku 20. století do období socialismu.

Farmářské stezky v Krkonoších Příroda

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Roubené chalupy v Dolním Javoří u Lázní Bělohrad Památky

Roubené chalupy v Dolním Javoří u Lázní Bělohrad

Dolní Javoří představuje jeden z nejpočetnějších a nejcennějších souborů roubené lidové architektury v regionu Podkrkonoší. Mimořádně cenné je ale celkové prostředí vesnice, s rozvolněnou zástavbou bez novodobých zásahů, zasazenou v krásném krajinném rámci.

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota Kultura

Muzeum Špýchar Prostřední Lhota

V obci Prostřední Lhota asi 5 km jihozápadně od Nového Knína najdete jednu z poboček Hornického muzea Příbram, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

Skanzen Pertoltice – poznejte ukázky tradičních zvyků a řemesel Kultura

Skanzen Pertoltice – poznejte ukázky tradičních zvyků a řemesel

V obci Pertoltice u Frýdlantu se dochovaly původní stavby z konce 18. století, které jsou jádrem nově budovaného skanzenu.