ÚvodCo chcete dělat?PamátkySoubor kašen v Olomouci
Památky

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Prohlédnete si tak kašnu Caesarovu, Herkulovu, Ariánovu, Jupiterovu, Neptunovu, Merkurovu  a kašnu Tritonů.

Soubor šesti dochovaných barokních kašen s antickou tématikou představuje skutečný unikát evropského významu. Spolu s Čestným sloupem Nejsvětější Trojice (1716-1753) a Morovým sloupem Panny Marie (1716-1727) vznikly v období sedmdesáti let a dodnes představují jeden ze základních prvků určujících tvář dnešního města. Jsou dokladem stavebního a uměleckého rozvoje města, které bylo v období třicetileté války téměř zničeno. Lze je považovat za jeden ze symbolů jeho znovuzrození.

Caesarova kašna (1725)
Caesarova kašna je nejznámější a umělecky nejnáročnější olomouckou kašnou. Její sochařská výzdoba představuje bájného zakladatele města – císaře Gaia Julia Caesara.

Herkulova kašna (1687-1688)
Autorem této kašny, druhé nejstarší z olomouckých fontán, je Václav Render, plastiku vytvořil Michael Mandík.

Jupiterova kašna (1707)
Jupiterova kašna byla dokončena jako poslední ze souboru šesti kašen v roce 1735, kdy původní socha svatého Floriána byla nahrazena sousoším Jupitera s orlem. Autorem nového sousoší je Filip Sattler.

Kašna Tritonů (1709)
Kašna se sousoším, vytvořeným podle italských vzorů, je jednou z prvních realizací olomouckého kameníka Václava Tendery.

Merkurova kašna (1727)
Kašna se sochou patrona obchodníků Merkura vznikla spoluprací Václava Rendera a Filipa Sattlera a je považována za nejkvalitnější ze souboru olomouckých barokních kašen.

Neptunova kašna (1683)
Neptunova kašna na Dolním náměstí je první a nejstarší ze souboru šesti olomouckých barokních kašen. Na jejím vytvoření spolupracovali sochař Michael Mandík a olomoucký kameník Václav Schüler.

Soubor olomouckých kašen na území městské památkové rezervace Olomouc byl v roce 2002 doplněn o moderní Arionovu kašnu Ivana Theimera a v roce 2005 došlo k znovu osazení autentické barokní kašny (1725), která byla ze středu města odstraněna přibližně před sto lety.

Arionova kašna v Olomouci

Provozovatel

Informační centrum Olomouc

Horní náměstí 583
771 27 Olomouc
Tel.:
+420 585 513 385
Email:
infocentrum@olomo...
WWW:
www.olomouc.eu
GPS:
49,594028 17,249867
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Město:
Olomouc
Tipy na výlet:
Olomouc a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality