Výraznou dominantu smíchovského břehu Vltavy tvoří vyrovnávací věž Děvín, kterou postavil roku 1977 slavný český architekt Karel Hubáček. Vodárenská věž stojí na vrchu Děvín, v lokalitě Dívčí Hrady, na hranici Hlubočep a Radlic.
Věž tvoří
tři ocelové válce o průměru 1800 mm postavené do
trojúhelníku. Ocelové válce jsou opláštěné modrým a žlutým plechem, skleněné panely chrání vnitřní schodiště. Ačkoli se jedná o užitkovou stavbu, má vysokou architektonickou hodnotu. Zajímavým prvkem jsou třeba
prohnuté stěny z profilového skla. Vrcholy tubusů a jejich spojnice jsou bílé, dříve tak do všech stran svítilo písmeno „H“, které odkazovalo na příjemní svého tvůrce.
Dnes se zdá neuvěřitelné, že jeden ze tří dodavatelů stavby –
Vítkovické železárny Klementa Gottwalda –
odmítl na stavbu
dodat požadovaný
stavební materiál s tím, že plní důležitější zakázky pro tehdejší Sovětský svaz. Teprve reálná hrozba, že rozestavěná sídliště na jihozápadním okraji
Prahy zůstanou bez pitné vody, přiměla stranické a vládní činitele k akci a příslušné tuny oceli byly převedeny na stavbu věže.
Čerpací stanice Děvín slouží obyvatelům velkých sídlišť na jihu a západě
Prahy. Technicky se může pyšnit neobvyklým řešením – odebírá vodu
přímo z potrubí bez přerušení tlaku vodojemem, osazená je třemi čerpadly o výkonu po 1000 l/s. Kromě vodohospodářského účelu slouží věž i pro radiokomunikační účely.