ÚvodCo chcete dělat?PřírodaDívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze
Příroda

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.
Jestliže hledáte půvabné zákoutí, které vás vytrhne z hlučné současnosti a přenese do klidného bezčasí, zkuste si udělat výlet na Dívčí hrady v páté městské části, které ze severovýchodu přiléhají k slavnějšímu Prokopskému údolí.

Už cesta sem může být zážitkem, pokud nasednete na zastávce Na Knížecí na polookružní autobusovou linku 231, která se strmě škrábe nad Vltavu klikatými uličkami lemovanými vilami a zahradami. Pak stačí zdolat posledních pár desítek metrů a jste tam. Z vyhlídky Ctirad dohlédnete odtud na celé město, na řeku, Vyšehrad, Podolí a celou Prahu. Je vidět hrdá silueta Vyšehradu i pyšná Žižkovská věž, čtvrť Podolí a zubatá Pankrác s moderními mrakodrapy, severní sídliště na Proseku, stejně jako třeba Palác kultury.

Není bez zajímavosti, že právě v přírodní památce Ctirad Joachim Barrande údajně našel první české zkameněliny. Od Ctirada dojdete, okolo dalších vyhlídek (Po celou dobu se můžeme kochat krásným výhledem na pravý břeh Vltavy), víceméně po vrstevnici až k bývalému hradišti Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 m se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic. Žádné výrazné zříceniny se zde nedochovaly, ale bystré oko najde nepřirozeně rozvlněnou krajinu, kde stával hrad. Podle Aloise Jiráska si zdejší tvrz postavily ženy po smrti kněžny Libuše a pod vedením bojovné Vlasty zatápěly knížeti Přemyslovi z protějšího Vyšehradu.

Asi nejhezčí výhled pod Děvínem je z vyhlídkového místa nad Hlubočepskými plotnami. Odtud pak vede cesta strmě dolů do Hlubočep a ústí na počátku Prokopského údolí.
 

Koně Převalského na Dívčích hradech

Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne. Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je mohou sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytuje tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.

Smyslem projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří spásají travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů. Celá ohrada je monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému plotu. Prosíme, nekrmte koně, mohli byste jim ublížit!

Aktuality