Kultura

Muzeum Žlutice

Expozice muzea vás provede historií Žlutic až do barokního období. Vyspělost žlutické společnosti dokládá Žlutický kancionál – národní kulturní památka. Mimo to zde najdete interaktivní výstavu útrpného práva v šatlavě. V podzemí muzea je otevřeno lapidárium.

Půdorys města představuje vrcholnou úroveň českého urbanismu doby krále Přemysla Otakara II.  Žlutice se řadí mezi pět měst s nejzdařilejším urbanistickým řešením (Vysoké Mýto, Litovel, Žlutice, Moravská Třebová a České Budějovice). 

Žlutice a okolí byly opakovaně svědky několika šarvátek. Nejvýznamnější ale bylo střetnutí husitů vedených Janem Žižkou z Trocnova se svými protivníky na vrchu Vladař v roce 1421. V kamenných valech se Žižka opevnil, aby odolával katolické přesile. Po třech dnech v sněhové bouři se husitům podařilo vyklouznout z obklíčení a uprchnout do bezpečí, do Žatce.

Pozdější majitel žlutického panství Jakoubek z Vřesovic postavil na obranu města dva hradyNevděk a Mazanec. V době renesance vzniká jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století Žlutický kancionál, který je uložen v Památníku národního písemnictví v Praze. Do roku 1977 byl umístěn v městském muzeu, kde je nyní uložena jeho kopie a listovací kopie pro návštěvníky.
 

Žlutické muzeum, šatlava a lapidárium

Stálá expozice muzea ve Žluticích je věnována dějinám města a památkám v okolí dokumentované archeologickými nálezy, listinami a renesančním Žlutickým kancionálem. K vidění je též velkoplošný model bitvy husitů na vrchu Vladaři.

V objektu bývalého soudu je původní šatlava s expozicí o hrdelním právu útrpném. Od roku 2021 zde najdete interaktivní výstavu útrpného práva v šatlavě. Autorem je výtvarnice Veronika Kudláčková Psotková. Aranžmá mučících nástrojů, okovů a dobových figurín včetně děsivé mimiky obličejů je doplněno opět velmi zdařilým osvětlením.

V podzemí muzea se nachází lapidárium, tvořené sochami, sousošími a torzy historických předmětů ze Žlutic a okolí.
 

Kam na výlet do okolí

Po cyklistické stezce procházející městem se jižním směrem dostanete k zámku Manětín anebo východním směrem můžete dojet k zámku Chyše. Po turistické značené trase se jižním směrem z města vydáme na vrchol kopce Nevděk ( 630 m n.m.), na jehož vrcholku jsou pozůstatky zříceniny hradu. Východním směrem z města se vydáme na vrchol kopce Vladař (693 m n.m.). Cestou na vrchol kopce projdete kolem památníku, který připomíná bitvu husitů v roce 1421.

Aktuality