ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?
Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Poslechněte si audio verzi článku
Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Maličké Lucemburské velkovévodství, vklíněné mezi Belgií, Německem a Francií, si zástupci Českého království vyhlédli kolem roku 1309. Po smrti dynastie Přemyslovců navrhli lucemburskému vévodovi a císaři svaté říše římské Jindřichovi VII., aby svého jediného syna Jana oženil s mladou princeznou Eliškou, dcerou krále Václava II. Bezmála 130 let dlouhá vláda Lucemburků začala roku 1311 korunovací Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a dodnes tvoří základ přátelských kontaktů obou zemí.
 

Václavské Lucembursko

Syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny král Karel IV. sice povýšil Lucembursko na vévodství, ale jinak s ním neudržoval silná pouta a zemi postupně přenechal svému nevlastnímu bratrovi Václavovi (1337–1383). V Lucemburku ale narazíte i na stopy jiného Václava: Václava IV. (1361–1419), syna Karla IV. Zatímco u nás je známý jako král, který příliš holdoval vínu a nedokázal zabránit husitským válkám, v metropoli Lucemburského velkovévodství jeho jméno nesou hlavní turistické atrakce. Například Václavova zeď, která vyrostla mezi lety 1383 a 1419, kdy byl Václav lucemburským vévodou. Byla součástí opevnění města Lucemburku, původně měřila 900 metrů a tvořilo jí 37 věží a 15 bran. Dnes podél ní vede Václavova cesta, z níž se otvírají výhledy na nejhezčí panorama Lucemburku.


 

Lucemburské inspirace

Centrum Lucemburku, hlavního města Lucemburska, leží ve skalnaté oblasti na soutoku řek Alzette a Pétrusse. Historické jádro města je od roku 1994 zapsáno na seznamu památek UNESCO. Návštěvníky Lucemburku uchvacují hlavně mosty a mohutné hradby, díky nimž město získalo přezdívku Gibraltar severu. Vedle skalních kasemat s desítkami kilometrů chodeb stojí za vidění Velkovévodský palác, vyhlídková trasa Chemin de La Corniche, nabízející úžasný výhled na celé staré město a řeku Alzette, a katedrála Notre Dame s hrobkou Jana Lucemburského. V Lucemburku si také připomenete Jana Palacha. Od roku 2009 dokonce část náměstí Place d´Armes nese jeho jméno jako náměstí Jana Palacha.



S Kudy z nudy jsme se do Lucemburska podívali se seriálem #světovéČesko, když jsme prozkoumali hrad Vianden nad stejnojmenným městečkem. Jeden z nejkrásnějších románsko-gotických hradů Evropy vznikl mezi 11. a 14. stoletím a byl rodištěm českého krále Jana Lucemburského..
 

Vizitka: Lucembursko v číslech

Vatikán, Monako, San Marino, Lichtenštejnsko, Malta, Andorra a Lucembursko: to je sem nejmenších zemí Evropy. Oproti nejmenšímu Vatikánu s rozlohou pouhých 0,44 kilometru čtverečního je ovšem Lucembursko s rozlohou 2 586 kilometrů čtverečních téměř obr. Pro srovnání: o něco větší než Lucembursko je i nejmenší kraj České republiky, Liberecký (3 163 kilometrů čtverečních). Nejvyšším bodem Lucemburska je vrch Kneiff (560 m) na severu země v pohoří Ardeny, nejnižší nadmořskou výšku má řeka Mosela v městečku Wasserbillig, a to 133 metrů.



Lucembursko, plným názvem Lucemburské velkovévodství, bylo v roce 1958 jedním ze zakládajících členů Evropské unie. Žije v něm 661 tisíc obyvatel a v hlavním městě Lucemburku sídlí například sekretariát Evropského parlamentu, Soudní dvůr EU nebo Evropský účetní dvůr. Úředními jazyky v Lucembursku jsou francouzština, němčina a od roku 1984 i lucemburština, která vznikla z pofrancouzštělého dialektu moselské němčiny.
7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Zřícenina hradu Lichnice Památky

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Prahy

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Prahy

Objevujte fotogenická místa a půvabná zákoutí stověžaté Prahy. Nejhezčí památky, kouzelné pražské zahrady, působivá panoramata a tajuplné uličky. Umění je být na správném místě ve správný čas! Tipy, kam se v Praze vydat s fotoaparátem v ruce vám přináší Kudy z nudy.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka Památky

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka

Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: která místa si oblíbili králové a císaři?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: která místa si oblíbili králové a císaři?

Na Kudy z nudy si připomeneme nejenom nového britského krále Karla III. a jeho maminku, zesnulou královnu Alžbětu II., ale i další panovníky a jejich návštěvy českých zemí. Podívejte se, kam jezdili na návštěvy králové a císaři, kde zanechaly své stopy české královny a kam až vedou spletité panovnické rodové kořeny.

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

S osobností českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin, je spojena řada mýtů a legend, které určitě všichni znáte – zákaz vstupu žen na Karlštejn, jeho uvěznění na Křivoklátě nebo pověst o hradu Karlík, který byl podle nejslavnějšího fabulátora českých dějin Hájka z Libočan, vystavěn pro české královny. Tuto hypotézu později Jaroslav Vrchlický zakomponoval do své hry Noc na Karlštejně. Naše trasa vhodná pro statné cyklisty vede právě těmito místy, kde odhalíte, jak to bylo doopravdy.

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.

Kostel sv. Mikuláše Znojmo Památky

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Výrazná znojemská dominanta zasvěcena patronu kupců a hojnosti, vás štědře odmění nejen svou krásou, ale i půvabným výhledem na Znojemskou přehradu.

Zřícenina hradu Výrov – Juránkova vyhlídka Příroda

Zřícenina hradu Výrov – Juránkova vyhlídka

Hrad stál na skále na soutoku Bohdašínského potoka a Metuje. V místech zříceniny je dnes Juránkova vyhlídka, která skýtá krásné pohledy v každé roční době. Za zříceninou hradu se nachází kaplička zasvěcená Čtrnácti svatým pomocníkům.

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů Památky

Kostel sv. Václava v Tachově – hrobka rodu Windischgrätzů

V Tachově se od založení města nacházel kostel sv. Václava, který byl umístěn vně bývalého městského příkopu při severovýchodním okraji hrazeného města. Začátkem 19. století byl upraven jako rodinná hrobka rodu Windischgrätzů.

Hrad Krupka Památky

Hrad Krupka

Nedaleko měst Teplice a Ústí nad Labem na klidném vyvýšeném místě ve starobylé části města Krupky s impozantním výhledem do dalekého okolí se nachází zřícenina hradu Krupka. V nedávné době prošla rekonstrukcí při níž byly objeveny zajímavé archeologické nálezy.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí Památky

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Růžový hrádek Krupka Ubytování

Růžový hrádek Krupka

V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století se v současné době nachází restaurace a pension.

Zřícenina hradu Kynžvart Památky

Zřícenina hradu Kynžvart

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu.

Socha markraběte Jošta v Brně Památky

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Po stopách Karla IV. na Zlaté cestě Letní sporty

Po stopách Karla IV. na Zlaté cestě

Z Tachova do Německa můžou turisté vyrazit přímo po trase, kterou jezdil Karel IV. Jedná se o tzv. Zlatou cestu, která je osázená prvními milníky, věnovanými sv. Vojtěchovi, Janu Lucemburskému, Karlu IV. a Janu Husovi.

Dům U Kamenného zvonu Kultura

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká Kultura

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu Památky

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu

Zámek v Rabštejně na Střelou se pomalu otevírá veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, slouží prostory ke svatebním obřadům a příležitostným prohlídkám.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

Bartolomějské návrší v Kolíně Památky

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

Jeden z nejkrásnějších českých hradů si zamilovala řad českých knížat a králů. Snadno si ho oblíbíte i vy: Křivoklátem prochází několik prohlídkových tras, do okolí se rozhlédnete z vysoké válcové věže a v hradní krčmě nebo u stánků na nádvoří si můžete dát něco dobrého k snědku. Hrad je sice schovaný mezi kopci, ale na místa, odkud se na něj otvírají hezké výhledy, vedou upravené vycházkové trasy. Poradíme vám, co na hradě podniknout a kde najdete nejhezčí záběr pro společnou fotku!

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

Hlavní a největší pražský chrám, duchovní symbol českého státu a impozantní koruna Pražského hradu: to je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V jejím interiéru objevíte spousty zajímavostí a na prohlídku se vyplatí vyhradit si hodně času: jsou tu nádherně vyzdobené kaple, podzemní hrobka českých králů anebo obří náhrobek sv. Jana Nepomuckého z čistého stříbra.

10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem

10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem

Od smrti moravského markraběte a římského krále Jošta, letos uplynulo 610 let. Součastníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Pojďme si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

#světovéČesko a výlet na Loket do malého českého Carcassonne

#světovéČesko a výlet na Loket do malého českého Carcassonne

Klíč k českému království, bývalá věznice a románsko-gotická pevnost: to všechno je Loket. Na skalách nad klikatými meandry řeky Ohře stojí už osm set let a střeží okolní krajinu stejně poctivě jako francouzská středověká pevnost Carcassonne: právě ta Loket v lecčems připomíná.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku Památky

Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku

Z kdysi nejmohutnější a nejvýstavnější středověké pevnosti na Jesenicku do dnešních dnů mnoho nezbylo. Poslední zarostlé zbytky Edelštejna se nacházejí na protáhlém výběžku Příčného vrchu u Zlatých Hor (697 m n.m.). Jméno hradu souvisí s těžbou vzácných kovů v okolí.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou Památky

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Empírový zámek Borohrádek Památky

Empírový zámek Borohrádek

Empírový zámek, který vznikl v letech 1816 – 1820 přestavbou panského renesančního domu. Po roce 1945 byl zkonfiskován. Roku 1957 byly provedeny stavební úpravy, přízemní části byly zvýšeny o jedno patro. Nyní zámek slouží jako domov důchodců.