Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.
Zříceninu hradu Lopata najdete na strmém skalisku uprostřed hlubokých lesů na Plzeňsku. Nachází se 2 km od mestečka Nezvěstice a asi 2,5 km od obce Šťáhlavy. Byl založen zřejmě mezi lety 1367 až 1377 Heřmanem z Litic. Roku 1431 se udává jako majitel Habart z Lopaty, loupeživý rytíř a nepřítel husitů.
Habart nejen že bojoval proti kališníkům, ale s pomocníky loupil a plenil v širokém hradním okolí. Proto husitští vůdci přitáhli 27. října 1432 k Lopatě a začali hrad dobývat za pomoci dělostřelby. Pevný hrad byl ale úspěšně hájen. Obléhání Lopaty se protáhlo až do února 1433, kdy strádající obránci sami hrad v noci zapálili a pokusili se o útěk. Téměř 40 jich bylo pochytáno, ovšem Habartovi se podařilo uniknout a zmizet. Usídlil se v jižních Čechách a loupil z hradu Husi.
Vítězové po ovládnutí Lopaty hrad zbořili, aby se opět nemohl stát opěrným bodem katolíků. Vyhořelý hrad pak již nebyl obnoven a prakticky zanikl.
Do současnosti se z hradu na nápadném buližníkovém suku (soudí se, že podle jeho tvaru se dospělo k pojmenování hradu), už sice mnoho nedochovalo, nicméně kdo se na místě dávných rušných a tragických dějů zastaví, nebude litovat. Místo je to velmi působivé, stejně jako lesní cesta mezi Lopatou a zámkem Kozel. Na vrcholu skály stojí za povšimnutí panel s vyobrazením, které napovídá, jak asi hrad vypadal.