Šťáhlavy

Šťáhlavy leží jižně od Plzně na březích řeky Úslavy. Ze západu střeží údolí vrch Radyně se stejnojmenným mohutným hradem, na východních svazích se zelenají lesy, které se odtud táhnou až k Rokycanům a Spálenému Poříčí. Na jejich okraji objevíte klasicistní lovecký zámek Kozel.

Co musíte vidět ve Šťáhlavech

Ve stínu ojedinělého venkovského šlechtického sídla zůstává renesanční zámek ve Šťáhlavech, který nechal vybudovat Karel Kokořovec z Kokořova. Další majitelé panství Černínové z Chudenic přestavěli zámeckou kapli na kostel sv. Vojtěcha, půvabnou stavbu se třemi kupolemi. Zajímavou památkou je i osmiboká kaple Povýšení sv. Kříže, jejíž krypta slouží jako valdštejnská a černínská hrobka; stojí u silnice od Starého Plzence na severním okraji Šťáhlav.
 

Jaký kozel dal jméno zámku Kozel?

Zámek Kozel si nechal postavit hrabě Jan Vojtěch Černín z Chudenic, tehdy nejvyšší lovčí Království českého. Jméno prý sídlo dostalo dávného pohanského zvyku, kdy právě v těchto místech naši předkové obětovali v době rovnodennosti na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu kozla. Prohlídky interiérů doplňují akce a výstavy v zámecké jízdárně, strašlivého hradního pána z blízké Radyně připomínají pohádkové prohlídky s Radoušem, spojené se získáváním klíčů od 13. komnaty.
 

Kolem Kozlu k Lopatě a rotundě

K procházkám kolem zámku láká rozsáhlý anglický park i naučná stezka Okolo Kozlu. Z ní můžete pokračovat po sítí stezek pro cyklisty i pěší dál do lesů, v nichž se skrývá nejenom několik starých hradišť a tvrzí, ale i zřícenina hradu Lopata a vyhlídkový altán Mariina skála. Hezké výhledy se otvírají také od rotundy sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci, která patří k nejstarším dochovaným církevním památkám v Česku. A protože jste na Plzeňsku, měli byste ochutnat pivo ušatého rytíře Radouše.