ÚvodAktuality10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní
10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
V seriálu Českem ve stínu i na výsluní jsme vybrali deset míst, kde najdete ty nejkrásnější a nejpůsobivější dřevěné lávky a kde si užijete nezapomenutelné zážitky. S Kudy z nudy se vypravte třeba na Šumavu, na Chalupskou slať. Zdejší povalový chodník měří přes půl kilometru a v některých místech má už šest vrstev. Když původní chodník ztrouchniví a shnuje, položí se na něj nová vrstva. Jak často se povalový chodníček vyměňuje? Záleží to na druhu dřeva. Povrch ze smrkového dřeva má v drsných šumavských podmínkách životnost 8 až 10 let, modřínové latě vydrží i 15 let. Na konci chodníku pak čeká vyhlídka na největší rašelinné jezírko v České republice.



Pokud se rozhodnete prozkoumat Šumavu důkladněji a najít další podobné stezky, je to skvělé rozhodnutí. Povalové stezky vás provedou také Jezerní slatí a Tříjezerní slatí, úzké chodníčky si užijete také na naučné stezce Olšina na Českokrumlovsku.

Dlouhé putování po pohodlných dřevěných chodnících čeká na ty, kteří se vypraví na toulky rašeliništěm okolo Božího Daru, do národní přírodní rezervace Soos, na stezku Kladskými rašeliništi anebo po naučné stezce RejvízMechovému jezírku.

Abyste se prošli pro atraktivním dřevěném chodníčku, nemusíte dokonce ani z Prahy jezdit nikam daleko do přírody nebo do hor! Asi 200 metrů dlouhý povalový chodníček se vine podmáčenými loukami v údolí Divoké Šárky nedaleko zámečku JenerálkaPraze 6. Dalším oblíbeným místem je volnočasový areál ve Vestci, kde je výzvou především lávka přes Vestecký rybník. Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety po úzkých pěšinkách a stezkách ve stínu i na výsluní!
Zážitková turistická trasa ze Srní k Návštěvnickému centru Letní sporty

Zážitková turistická trasa ze Srní k Návštěvnickému centru

Z obce Srní vede se můžete projít po zážitkové trase k Návštěvnickému centru s vlčím výběhem. Je sice dlouhá jen necelý kilometr, ale nabízí velkou porci zážitků. Jedná se o vyšlapanou lesní pěšinu bez mostu a povalových chodníků.

Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec Příroda

Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec

U rybníka ve Vestci u Prahy vznikl venkovní volnočasový areál pro všechny věkové kategorie. Najdete tu cyklostezku, hřiště, venkovní posilovny, mola a lávky a další zábavu v přírodě. Názorné ukázky na Planetární stezce vám pomohou vytvořit si představu o velikostech těles a vzdálenostech ve vesmíru.

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice Příroda

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Stezka se nachází v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice Příroda

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech Příroda

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Rašeliniště Na Čihadle Příroda

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku Příroda

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny Příroda

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny

Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny se nachází v CHKO Slavkovský les. Jedná se o významnou lokalitu, která se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Turisté mohou navštívit pouze Tajgu, kolem které vede NS Kladská. Ostatní části jsou nepřístupné.

Povalový chodníček na Jenerálce Příroda

Povalový chodníček na Jenerálce

V údolí Šáreckého potoka, nedaleko zámečku Jenerálka, se nachází vzácný biotop podmáčených luk, který se v roce 2016 podařilo revitalizovat. Oblastí vede cca 200 m dlouhý povalový chodníček.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák Příroda

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

V Chráněné krajinné oblasti Český les je od října 2009 zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa cca 1 km jižně od komunikace Lesná – Stará Knížecí Huť.

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě Příroda

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších Příroda

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších

Leží mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou ve výšce okolo 1400 m. Jeho severní část přechází na polské území. Pramení zde řeky Úpa a Bílé Labe. Plocha přírodní rezervace je 73 ha.