ÚvodAktuality17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu
Zážitky

17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

  • 11. listopadu 2024
Sedmnáctý listopad, podobně jako nedávné říjnové oslavy, nabídne řadu akcí a speciálních prohlídek. Je co slavit: je to státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který v roce 1989, přesně před 35 lety, odstartoval sametovou revoluci. Kam se vypravíte s portálem Kudy z nudy vy?

Dny otevřených dveří

Lichtenštejnský palácOtevřeno bude mít ve státní svátek 17. listopadu Lichtenštejnský palác. Návštěvníci se mohou těšit do reprezentačních prostor sloužících nyní k pořádání důležitých protokolárních akcí či konferencí. Během komentované prohlídky si projdete s průvodcem trasu od schodiště a vstupní chodby přes modrý salonek, kapli, salonek Kampa, zlatý sál, hnědý sál a zahradní salonek až do palácové zahrady. V apartmánech umístěných ve druhém patře pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Palác bude pro zájemce z řad veřejnosti otevřen od 9:00 do 16:00 hodin.

národní galerieNárodní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokracii zve v neděli návštěvníky do svých stálých expozic. Na listopadový státní svátek Národní galerie v Praze otevře zdarma své sbírkové expozice ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1956–1989: Architektura všem, 1939–2021: Konec černobílé doby), Schwarzenberském paláci (Staří mistři), Šternberský palác (Staří mistři II) a Klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.

památník vojnaU příležitosti státního svátku se zájemcům otevírá také Památník Vojna nedaleko Příbrami. Lágr byl původně postaven jako zajatecký tábor pro německé válečné zajatce. V období 1949–1951 sloužil jako tábor nucených prací při těžbě uranových rud a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Expozice seznamují s perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin.


Korzo Národní aneb Díky, že můžem

korzo NárodníPouliční výstavy, světelné instalace nebo audiovizuální projekce budou během státního svátku čekat na návštěvníky Národní třídy, z níž se opět stane Korzo Národní. Tradiční srdce oslav – pietní místo, kam si lidé budou moct přijít zapálit svíčku, dostane také online podobu. Motto letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii je Svoboda nás spojuje. I letos zazní ve 13:00 z balkonu Paláce Metro státní hymna. Zpívat ji bude zpěvačka Ráchel Skleničková a živě ji bude přenášet Česká televize. Modlitbu pro Martu v 17:11 zazpívá Anna Fialová, a to za doprovodu živě malovaného videomappingu na Palác Metro.

Korzo NárodníSedmnáctý listopad na Národní třídě začne v 10:00 Sametovým brunchem na ulici, ke kterému zahraje orchestr ČVUT. Rodiny budou moci společně zažít tramvaj s výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řadu zajímavých výstav. Na ulici opět bude možné nahlédnout do Antonu VB, v Divadle X10 si zase poslechnout příběhy násilí během Palachova týdne a sametové revoluce s názvem Jizvy a v kostele sv. Voršily navštívit zvukovou instalaci složenou z výpovědí sester Voršilek vyprávějících nejen o událostech, které se odehrály 17. listopadu v tomtéž kostele. Program nezapomene ani na reflexi současného stavu svobody v kontextu aplikace lidských práv a principů demokracie v naší zemi a dalších státech Evropy. Vzhledem ke společné historii se letos zaměřuje Korzo Národní také na aktuální situaci na Slovensku. Obývák Václava Havla letos letos nabídne čtení z knih Cílovníci Evy Papouškové a Postsedliaci Juraje Buzalky. Oslavy uzavře již zmiňovaná zvuková instalace v kostele sv. Voršily v 18:00 hodin.
 

Reflexe svobody v Plzni

rexlexe svobodyReflexe svobody se letos odehraje na několika místech v Plzni. Mlýnská strouha se promění v promítací plátno pro střihový dokument s dobovými záběry a na přilehlém Anglickém nábřeží proběhne výstava Paměti národa. Zazní zde také skladby z dobových vinylů. Události 17. listopadu připomenou akce na právnické fakultě, Konzervatoři Plzeň nebo v Pivovarském muzeu. Odraznou plochou pro vyjádření vlastních myšlenek se stane fasáda domu na Americké 42, a to díky umělecké instalaci Vox Populi. Místy spojenými v Plzni se Sametovou revolucí vás po centru a okolí provede audio průvodce. V Depo2015 si vedle besedy prohlédnete výstavu, nebo sem vezmete děti do tvořivých tematických dílen. Ty se mohou zapojit i do stopovačky. Jednotlivá zastavení od centra města až po DEPO2015 spojuje stezka s úkoly, které jsou připravené pro všechny návštěvníky.
 

Zvonění na zvon Augustin v Hradci Králové

zvonění na zvon augustinPři významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží. A právě 17. listopadu se zvon Augustin opět rozezní. Stane se tak přesně v 18:00 hodin. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží. Zvon Augustin odlil mistr zvonař Ondřej Žáček v roce 1509. Po ulití zvon visel na dřevěné hranici ve zvonici na hřbitově u sv. Ducha. Poprvé se na něj zvonilo nebo tlouklo v roce 1510. Do Bílé věže se zvon dostal v roce 1581.
 

Brněnský sedmnáctý 2024

brněnský sedmnáctýBrněnský sedmnáctý se opět koná v brněnských ulicích a na náměstí Svobody, kde všichni přítomní oslaví 34. výročí událostí 17. listopadu 1989. Přijďte si připomenout sametovou revoluci a její význam. Brněnskou připomínkou událostí listopadů 39 a 89 byla dříve především tradice lampionových průvodů, které pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V roce 2017 se však v Brně objevila snaha uspořádat větší akci, díky níž by se studenti více propojili se širší veřejností. Díky zástupcům jednotlivých brněnských univerzit tak vznikl Brněnský sedmnáctý. Festival, který dokazuje, že Brno nezapomíná na svou historii – a že má studenty, kteří si uvědomují oběti svých předchůdců, díky nimž mohou studovat ve svobodných a demokratických podmínkách.


Památník Tomáše Bati ve Zlíně bude v barvách trikolory

památník bati trikoloraV Den boje za svobodu a demokracii Památník Tomáše Bati ve Zlíně symbolicky zazáří v barvách trikolory.
Slavnostní nasvícení bude zahájeno v 17:11 za současného přehrání písně Modlitba pro Martu a skončí ve 22:00. Akce, na jejíž realizaci se podílí zlínský fotograf a umělec Josef Řezníček, je součástí celorepublikového Festivalu svobody, jehož program navazuje už v 17:20 (do 17:50) shromážděním u Lavičky Václava Havla, která se nachází ve spodní části Gahurova prospektu. Památník bude na státní svátek 17. listopadu také přístupný veřejnosti formou komentovaných prohlídek. Ty začnou vždy v celou hodinu – první v 10:00 a poslední v 15:00. Vstupenky jsou už nyní k dostání v Infopointu památníku.
 

Procházka Jáchymovským peklem

jáchymovské pekloOkolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech, nazvaná Jáchymovské peklo. A kdy jindy si jejich osudy připomenout, než právě na státní svátek 17. listopadu! Naučná stezka je dlouhá 8,5 km a na její trase se nachází 12 informačních zastavení. Začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu s názvem Křížová cesta ke svobodě – menhiry postavené za jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku a centrální plastika pojmenovaná Brána svobody od sochaře Romana Podrázského. Cesta pokračuje po žluté turistické značce okolo muzea, po dřevěných schodech k dolu Svornost a dále po žluté turistické značce. Uvidíte také vytěžené haldy dolů Nikolaj či Eduard nebo soustavy rybníků založených pro potřeby dolování. Malé zastavení je na místě bývalého tábora Eliáš, kde dnes stojí šestimetrový kříž a mohyla na památku skautů vězněných v pracovních táborech.
 

Další oslavy a nápady, co podniknout na státní svátek

  • listopadNárodní technické muzeum zve u příležitosti státního svátku na návštěvu svých expozic za mimořádné vstupné ve výši 80 Kč. 
  • Satirický průvod masek Sametové posvícení se hravě a inteligentně vyjadřuje k současným společenským problémům. Letos se ho zúčastní i 150 Basilejců v tradičního kostýmech s doprovodem pikol a bubnů. Motto ročníku zní: Řekni to maskou! Defilé masek, jejichž zhotovení účastníci věnují i několik měsíců, vyjde v 16:00 z parku Kampa. V 16:15 přijdou na Karlův most (směr Betlémské náměstí), v 18:15 projdou Národní třídu a konec je v 18:45 na Ovocném trhu, kde proběhne závěrečné defilé
  • klášter sázavaKlášter Sázava přichystal na víkend 16.-17. listopadu sváteční prohlídky v 10:20 a v 13:30 hodin.
  • Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí se letos odehraje od 16:30 do 22:00. Mezi potvrzenými účinkujícími jsou například Ivan Hlas, Radůza, Vojtěch Nedvěd nebo třeba Bert & Friends v čele s frontmanem Albertem Romanuttim.
  • V Olomouci se můžete přidat k lampionovému průvodu v 16:15 hodin.
  • Lampionový průvod proběhne také v Berouně. Sraz je v 17:00 hodin na Husově náměstí v Berouně u sochy Jana Husa.
  • Tématickou výstavu můžete navštívit v Brně: až do 20. prosince je v Moravské zemské knihovně k vidění výstava Brněnský samizdat.
  • Připomínka 35. výročí 17. listopadu se uskuteční i v Chomutově. Zájemci jsou zváni v 17:00 do kostela sv. Kateřiny. Proběhne zde mimo jiné koncert a bude se promítat film Karla Strachoty z cyklu Příběhy bezpráví 1989: Z deníku Ivany A.
Brněnský sedmnáctý 2025

17. 11.
Brněnský sedmnáctý 2025

17. listopadu 2025 si připomeneme 36 let od Sametové revoluce a oslavíme stejně dlouhé období svobody, kterou naše republika získala.

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2025

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2025

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo, edukativní programy a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Brněnský samizdat v Moravské zemské knihovně

14. 10.20. 12.
Brněnský samizdat v Moravské zemské knihovně

​Výstava představuje osm brněnských časopisů z osmdesátých let. Jednotlivé tituly jsou vybrány jako reprezentativní vzorky, které zastupují dobově a místně příznačné profily: literární, kulturně-politický, katolický, studentský a výtvarný.

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

24. 12.
Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží.